Skip to main content

Minister laat Cyberbeveiligingswet ook voor hoger onderwijs gelden

Minister Bruins van Onderwijs heeft besloten om de Cyberbeveiligingswet, Cbw, ook voor het hoger onderwijs te laten gelden. Dit zou de cyberweerbaarheid van onderwijsinstellingen moeten vergroten. De Cbw is de Nederlandse implementatie van de Europese Network and Information Security, NIS2, richtlijn. Op het moment dat de Cbw wordt aangenomen, vervangt deze de huidige Wet beveiliging netwerk- en informatiesystemen, Wbni.

Onder de Cbw worden hbo- en wo-instellingen wettelijk verplicht om passende en evenredige maatregelen te treffen om de risico’s voor de beveiliging van de netwerk- en informatiesystemen te beheersen. Dit is het zorgplichtonderdeel van de wet. Dan is er ook nog de meldplicht bij significante incidenten, alsmede recht op bijstand en advies van een Computer Incident Response Team (CSIRT) bij dreigingen en incidenten, een registratieplicht, en onafhankelijk extern toezicht op de naleving van genoemde plichten. De Cyberbeveiligingswet zal gefaseerd worden ingevoerd, zodat onderwijsinstellingen de tijd krijgen om zich voor te bereiden.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen