Skip to main content

Verzamelwet gegevensbescherming

De Kamer debatteert met staatssecretaris Struycken (Rechtsbescherming) over het stroomlijnen van de wetgeving over persoonsgegevens. De bedoeling van het wetsvoorstel is om de regeldruk te verlagen door de privacywetgeving te verbeteren en te verduidelijken. Ook wetgeving over de bescherming van onlinegegevens, zoals over digitale nalatenschap en toezicht op cookies, wordt bij de tijd gebracht. Wetgeving biedt niet altijd de gewenste oplossing en kan ook leiden tot meer regels, benadrukt Struycken, maar hij noemt het belangrijk om de wetgeving over de Algemene Verordening Gegevensbescherming, AVG, te actualiseren.

Regeldruk

De Kamer is kritisch over beperkingen door een strenge interpretatie van de AVG. Dat levert veel extra regeldruk op en maakt dingen onnodig ingewikkeld.

Omdat gegevensbescherming zo veel terreinen beslaat, is er volgens Dral (VVD) geen goed overzicht van de knelpunten. Er zijn wel dertig gevallen waarin de wettelijke grondslag geüpdatet moet worden, denkt ze. Dat creëert onduidelijkheid en werkt verlammend.

Draghi concludeert in zijn rapport over concurrentievermogen dat Europese regelgeving innovatie belemmert, stelt Valize (PVV). In Europa lijkt nu een andere wind te waaien, dus kan de staatssecretaris pleiten voor een herziening van de Europese richtlijn over persoonsgegevens?

De Europese privacywetgeving en de AVG waren nooit beperkend bedoeld, maar juist om het vrije verkeer van persoonsgegevens te bevorderen, zegt Struycken. Toch kan er vaak al meer dan wordt gedacht, benadrukt hij, want de normen worden soms onnodig strikt geïnterpreteerd.

Biometrische gegevens

Van Waveren (NSC) haalt het verbod op biometrische gegevensverzameling aan. Deze gegevens, bijvoorbeeld foto’s van iemands gezicht of vingerafdrukken, mogen wel verzameld worden als er een zwaarwegend algemeen belang bestaat, stipt hij aan. Maar hoe wordt dat bepaald en behouden mensen het recht op weigering?

Ook El Abassi (DENK) heeft zijn bedenkingen bij de brede formulering. Zulke algemene gronden worden te vaak gebruikt en niet altijd uitgelegd, meent hij. Moeten we niet veel nauwkeuriger vastleggen wat er wel en niet onder valt?

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Staatssecretaris: artikel verzamelwet gegevensbescherming niet in werking
Verder lezen
Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren
Verder lezen
EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden
Verder lezen
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s
Verder lezen
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle
Verder lezen
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister
Verder lezen
Digitale soe­ve­rei­ni­teit bestaat niet in zwart-wit
Verder lezen
Inlichtingendiensten slaan alarm over privacy: je nieuwe auto luistert actief mee
Verder lezen
Amerikaanse overheid moet update voor kritiek Dell-lek binnen 3 dagen uitrollen
Verder lezen