Skip to main content

Europa wil einde maken aan privacy in berichtenapps

In heel Europa woedt een verhit debat over de toegang van wetshandhavers tot versleutelde communicatie. De opkomst van jeugdbendes die gewelddadige misdaden plegen, waaronder moorden en explosies, heeft de uitdagingen van versleutelde berichtenapps onder de aandacht gebracht. Wetshandhavers beweren dat criminelen deze platforms gebruiken voor rekrutering, coördinatie en het plannen van criminele activiteiten. Ze beweren dat versleuteling hun vermogen om ernstige misdrijven zoals kinderuitbuiting en drugshandel te onderzoeken en te vervolgen, belemmert.

Key takeaways

  • Wetshandhavers beweren dat encryptie hun vermogen om ernstige misdrijven zoals kinderuitbuiting en drugshandel te onderzoeken en te vervolgen, belemmert.
  • De Europese Unie werkt actief aan een wet om de toegang van wetshandhavers tot versleutelde communicatie aan te pakken, terwijl techbedrijven zoals Signal zweren zich te zullen verzetten tegen pogingen om achterdeuren in versleutelde systemen te creeren.
  • Het lijkt onmogelijk om een selectieve achterdeur te creeren die alleen geautoriseerde toegang verleent, waardoor Europa zich op een tweesprong bevindt zonder dat er een bevredigende oplossing in zicht is.

Het standpunt van de overheid en wetshandhaving

De Deense minister van Justitie, Peter Hummelgaard, benadrukt de noodzaak van “legale toegang” tot versleutelde communicatie, en stelt dat misdaadbestrijding zonder deze toegang hetzelfde is als geblinddoekt zijn. Hij suggereert dat platformen die weigeren mee te werken consequenties moeten ondervinden, wat een mogelijke terugtrekking uit de markt inhoudt als ze niet voldoen aan verzoeken van wetshandhavers.

De Europese Unie werkt actief aan wetgeving om dit probleem aan te pakken. De interne veiligheidsstrategie van het blok stelt voor om wettige en effectieve gegevenstoegang voor wetshandhaving te onderzoeken en tegelijkertijd technologische oplossingen te zoeken om encryptiebarrières te overwinnen. Een voorgestelde wet voor het bewaren van gegevens zou berichtendiensten verplichten om gebruikersgegevens gedurende een bepaalde periode op te slaan, ondanks eerdere juridische uitdagingen die de privacy in gevaar brachten.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Staatssecretaris: artikel verzamelwet gegevensbescherming niet in werking
Verder lezen
Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren
Verder lezen
EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden
Verder lezen
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s
Verder lezen
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle
Verder lezen
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister
Verder lezen
Digitale soe­ve­rei­ni­teit bestaat niet in zwart-wit
Verder lezen
Inlichtingendiensten slaan alarm over privacy: je nieuwe auto luistert actief mee
Verder lezen
Amerikaanse overheid moet update voor kritiek Dell-lek binnen 3 dagen uitrollen
Verder lezen