Skip to main content

Gen Z vertrouwt socialemediaplatforms bijna net zo veel als overheden bij de verwerking van hun data

Het vertrouwen van Generatie Z in socialemediaplatforms is bijna even groot als hun vertrouwen in overheidsinstanties, blijkt uit onderzoek van het Europese privacytechbedrijf Usercentrics.

Uit een enquête onder 10.000 consumenten in Europa en Noord-Amerika – waaronder 1.000 Nederlanders – komt een duidelijk generatieverschil naar voren. Zo vertrouwt 39 procent van Gen Z socialemediaplatforms met hun persoonlijke data, tegenover slechts 12 procent van de Babyboomers en 22 procent van Generatie X.

Ook het vertrouwen in de overheid verschilt sterk per generatie. Van de Gen Z-respondenten zegt 40% hun gegevens aan de overheid toe te vertrouwen, terwijl dat bij Babyboomers oploopt tot 66 procent. In Nederland ligt dit vertrouwen zelfs hoger: 58 procent van de jonge generatie vertrouwt de overheid met hun data, tegenover 82 procent van de Boomers.

De generatiekloof in digitaal vertrouwen komt ook tot uiting in de houding tegenover kunstmatige intelligentie. Nederlandse Gen Z’ers staan meer dan twee keer zo vaak als Boomers open voor het gebruik van hun data bij het trainen van AI-modellen (22 procent versus 10 procent).

Voor jongere consumenten is datadeling steeds vaker een praktische afweging. Zo vindt 44 procent van de Nederlandse Gen Z-respondenten online gemak belangrijker dan privacyzorgen, tegenover 30 procent van de Boomers. Waar 77 procent van de Boomers het gevoel heeft zelf “het product” te zijn bij online diensten, geldt dat voor slechts 49 procent van Gen Z.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Staatssecretaris: artikel verzamelwet gegevensbescherming niet in werking
Verder lezen
Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren
Verder lezen
EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden
Verder lezen
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s
Verder lezen
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle
Verder lezen
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister
Verder lezen
Digitale soe­ve­rei­ni­teit bestaat niet in zwart-wit
Verder lezen
Inlichtingendiensten slaan alarm over privacy: je nieuwe auto luistert actief mee
Verder lezen
Amerikaanse overheid moet update voor kritiek Dell-lek binnen 3 dagen uitrollen
Verder lezen