Skip to main content

Het FG-jaarverslag als vlekkentest

Iedereen verwacht iets anders van het jaarverslag van de functionaris gegevensbescherming.

Ik neem zomaar aan dat u als bestuurder in het openbaar bestuur veel inhoudelijk leeswerk hebt. Eén van de terugkerende rapporten is het jaarverslag. Steeds vaker levert ook uw Functionaris Gegevensbescherming (FG), de intern toezichthouder op de naleving van de AVG (en soms de Wpg) een jaarverslag op.

Hoewel ik in algemene zin zowel ‘transparantie’ als ‘verantwoording afleggen’ toejuich, heb ik m’n bedenkingen bij stukken waarvan op voorhand niet duidelijk is wat de lezer kan verwachten. Wie legt aan wie verantwoording af en waarover?

Het jaarverslag van een FG is daarmee een soort inktvlekken-test geworden. Je kunt er van alles in zien en daar betekenis aan hechten, maar dit wijzigt de vlek zelf niet.

In sommige FG-jaarverslagen is te lezen hoe de organisatie ervoor staat qua naleving van de AVG. Qua transparantie best gaaf om te lezen, maar eigenlijk is (een paragraaf in) het reguliere jaarverslag logischer. Het is immers de organisatie en niet de FG die verantwoordelijk is voor de naleving van de AVG.

In andere FG-jaarverslagen zie ik een waslijst aan AVG-misstanden opgesomd, kennelijk omdat de FG niet eerder zijn zegje heeft kunnen doen bij de bestuurder.

Om uit te vinden wie gelijk heeft en wat de vlek -het FG jaarverslag- nu eigenlijk moet voorstellen is het handig de theorie en geschiedenis van jaarverslagen erbij te betrekken. In dit geval is het zinvol om drie verschillende soorten jaarverslagen te onderscheiden:

(1) het algemene jaarverslag,

(2) het jaarverslag van een extern toezichthouder,

(3) het jaarverslag van een intern toezichthouder

Eerst maar eens het ‘gewone’ jaarverslag: Dit wordt in algemene zin gebruik om de input en output van een organisatie(onderdeel) te verantwoorden. Het gaat om het afleggen van verantwoording aan aandeelhouders, investeerders, maar ook aan maatschappelijke organisaties en andere geïnteresseerden.

Bij de meeste publieke organisaties kijkt men niet alleen naar ‘input’ en ‘output’, maar ook naar de ‘outcome’. Er staat dan niet alleen met hoeveel fte en middelen (input) hoeveel producten (output) er zijn opgeleverd, maar ook wat deze producten of diensten hebben opgebracht (outcome). Anders gezegd: je geeft niet alleen weer wat je hebt gedaan met je middelen, maar ook wat je ermee hebt bereikt. Dat wat je wil bereiken is vaak lastiger te onderbouwen of in cijfers uit te drukken. Denk aan ‘goed onderwijs’, ‘mensgerichte zorg’ of ‘veilig vervoer’. Vandaar dat steeds vaker bepaalde (publieke) waarden worden nagestreefd, waardoor in het jaarverslag verantwoord kan worden in hoeverre de inzet heeft bijgedragen aan het bereiken van deze waarden. Vanaf de jaren ’90 is bovendien gemeengoed geworden een paragraaf aan het jaarverslag toe te voegen over de wijze waarop deze doelen bereikt werden. Dit kreeg een plek onder de noemer ‘maatschappelijk verantwoord ondernemen’, ‘duurzaamheid’, en bijvoorbeeld ook ‘diversiteit’.

Jaarverslagen van extern toezichthouders: Waar toezichthouders fundamenteel verschillen van andere organisaties is dat zij veel minder rechtstreeks verantwoordelijk kunnen zijn voor de outcome dan andere organisaties. Daarom staan in jaarverslagen van toezichthouders historisch meer cijfers over output dan outcome genoemd. Er wordt dan verantwoording afgelegd door een overzicht te geven van: ‘het aantal klachten dat is behandeld’, ‘het aantal onderzoeken dat is gestart en afgrond’, en bijvoorbeeld ‘het aantal waarschuwingen of boetes dat is opgelegd’. Dit past bij het klassieke beeld van de toezichthouder als handhaver van de (wettelijke) norm.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De rol van de CISO tijdens calamiteiten
Een cyber- of ransomware-aanval of een groot datalek: het is de nachtmerrie van elke gemeente. Op zo’n moment moet er snel gehandeld en besloten worden. De Chief Information Security Officer (CISO) speelt daarin een cruciale rol. Maar hoe ziet die rol er in de praktijk uit? Is de CISO vooral degene die meekijkt en adviseert, of iemand die ook actief meebeslist in het calamiteitenteam
De interne controlecyclus; zo maak je toetsing werkbaar
Een belangrijk onderdeel binnen de BIO 2.0 is de interne controlecyclus: hoe toets je structureel of je maatregelen ook echt doen wat ze moeten doen? Niet één keer per jaar omdat het moet, maar continu, als onderdeel van je dagelijkse praktijk. In deze blog laat ik zien hoe je die controlecyclus slim en werkbaar inricht.
Zo breng je informatiebeveiligingsbeleid écht tot leven in de organisatie
Bij veel gemeenten voelt informatiebeveiligingsbeleid nog als een verplicht nummer. Zonde! Want een goed informatiebeveiligingsbeleid kan juist richting geven aan de hele organisatie.

Meer recente berichten

Gemeenteraad praat over Rekenkamerrapport Informatieveiligheid, culturele broedplaatsen en meer
Verder lezen
Camera op windmolens in Dronten: wat mag wel en wat mag niet?
Verder lezen
Cybersecurity overheid mist slagkracht en samenhang
Verder lezen
Waarom object storage onmisbaar wordt
Verder lezen
Gegevens van personeel afvalverwerker online gepubliceerd na ransomware-aanval
Verder lezen
NCSC waarschuwt voor aanstaande aanvallen op gaten in veelgebruikte DNS-software
Verder lezen
Iers toezicht op naleving wet online politieke advertenties
Verder lezen
Cyberveiligheid begint bij inzicht
Verder lezen
Het FG-jaarverslag als vlekkentest
Verder lezen
Save the Date: webinar De Cyberbeveiligingswet komt eraan
Verder lezen