Skip to main content

Het FG-jaarverslag als vlekkentest

Iedereen verwacht iets anders van het jaarverslag van de functionaris gegevensbescherming.

Ik neem zomaar aan dat u als bestuurder in het openbaar bestuur veel inhoudelijk leeswerk hebt. Eén van de terugkerende rapporten is het jaarverslag. Steeds vaker levert ook uw Functionaris Gegevensbescherming (FG), de intern toezichthouder op de naleving van de AVG (en soms de Wpg) een jaarverslag op.

Hoewel ik in algemene zin zowel ‘transparantie’ als ‘verantwoording afleggen’ toejuich, heb ik m’n bedenkingen bij stukken waarvan op voorhand niet duidelijk is wat de lezer kan verwachten. Wie legt aan wie verantwoording af en waarover?

Het jaarverslag van een FG is daarmee een soort inktvlekken-test geworden. Je kunt er van alles in zien en daar betekenis aan hechten, maar dit wijzigt de vlek zelf niet.

In sommige FG-jaarverslagen is te lezen hoe de organisatie ervoor staat qua naleving van de AVG. Qua transparantie best gaaf om te lezen, maar eigenlijk is (een paragraaf in) het reguliere jaarverslag logischer. Het is immers de organisatie en niet de FG die verantwoordelijk is voor de naleving van de AVG.

In andere FG-jaarverslagen zie ik een waslijst aan AVG-misstanden opgesomd, kennelijk omdat de FG niet eerder zijn zegje heeft kunnen doen bij de bestuurder.

Om uit te vinden wie gelijk heeft en wat de vlek -het FG jaarverslag- nu eigenlijk moet voorstellen is het handig de theorie en geschiedenis van jaarverslagen erbij te betrekken. In dit geval is het zinvol om drie verschillende soorten jaarverslagen te onderscheiden:

(1) het algemene jaarverslag,

(2) het jaarverslag van een extern toezichthouder,

(3) het jaarverslag van een intern toezichthouder

Eerst maar eens het ‘gewone’ jaarverslag: Dit wordt in algemene zin gebruik om de input en output van een organisatie(onderdeel) te verantwoorden. Het gaat om het afleggen van verantwoording aan aandeelhouders, investeerders, maar ook aan maatschappelijke organisaties en andere geïnteresseerden.

Bij de meeste publieke organisaties kijkt men niet alleen naar ‘input’ en ‘output’, maar ook naar de ‘outcome’. Er staat dan niet alleen met hoeveel fte en middelen (input) hoeveel producten (output) er zijn opgeleverd, maar ook wat deze producten of diensten hebben opgebracht (outcome). Anders gezegd: je geeft niet alleen weer wat je hebt gedaan met je middelen, maar ook wat je ermee hebt bereikt. Dat wat je wil bereiken is vaak lastiger te onderbouwen of in cijfers uit te drukken. Denk aan ‘goed onderwijs’, ‘mensgerichte zorg’ of ‘veilig vervoer’. Vandaar dat steeds vaker bepaalde (publieke) waarden worden nagestreefd, waardoor in het jaarverslag verantwoord kan worden in hoeverre de inzet heeft bijgedragen aan het bereiken van deze waarden. Vanaf de jaren ’90 is bovendien gemeengoed geworden een paragraaf aan het jaarverslag toe te voegen over de wijze waarop deze doelen bereikt werden. Dit kreeg een plek onder de noemer ‘maatschappelijk verantwoord ondernemen’, ‘duurzaamheid’, en bijvoorbeeld ook ‘diversiteit’.

Jaarverslagen van extern toezichthouders: Waar toezichthouders fundamenteel verschillen van andere organisaties is dat zij veel minder rechtstreeks verantwoordelijk kunnen zijn voor de outcome dan andere organisaties. Daarom staan in jaarverslagen van toezichthouders historisch meer cijfers over output dan outcome genoemd. Er wordt dan verantwoording afgelegd door een overzicht te geven van: ‘het aantal klachten dat is behandeld’, ‘het aantal onderzoeken dat is gestart en afgrond’, en bijvoorbeeld ‘het aantal waarschuwingen of boetes dat is opgelegd’. Dit past bij het klassieke beeld van de toezichthouder als handhaver van de (wettelijke) norm.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.
Het belang van de Management Review binnen het ISMS
Een ISMS is geen tool die je even aanzet en afvinkt. Het is een continu proces waarin je risico’s beheerst, maatregelen borgt en blijft verbeteren. En in dat proces is één moment echt cruciaal: de management review. In deze blog leg ik uit wat dit inhoudt, waarom het zo belangrijk is en hoe je het als gemeente maximaal benut.

Meer recente berichten

De moeizame (ont)worsteling van bestuurders met platform X
Verder lezen
VNG deelt aandachtspunten bij uitwerking nieuwe cyberwetten
Verder lezen
Onderzoek: burgers willen gegevens uit sociaal domein in PGO
Verder lezen
Overzicht: Deze digitale wetten gaan in 2026 de overheid raken
Verder lezen
Medische informatie uit Google AI-samenvattingen: wat zijn de risico’s en hoe gaan we ermee om?
Verder lezen
Security in Embedded en (I)IoT-systemen: Van klassieke beveiliging tot het post-kwantumtijdperk
Verder lezen
Onderzoek: datavolwassenheid en -infrastructuur zijn cruciaal voor AI-succes
Verder lezen
Data beschermen we met firewalls, maar wie beschermt de beheerder?
Verder lezen
AI bij de overheid: uitvinden wat al is uitgevonden
Verder lezen
Nieuw onderzoek: gemeenten cruciaal voor digitale veiligheid
Verder lezen