VNG deelt aandachtspunten bij uitwerking nieuwe cyberwetten
De VNG heeft een reactie gestuurd op de conceptregels bij de Cyberbeveiligingswet (Cbw) en de Wet weerbaarheid kritieke entiteiten (Wwke) van de ministeries van BZK, IenW en VWS. In deze consultatiereactie geeft de VNG aan waar volgens gemeenten extra uitleg en duidelijkere afspraken nodig zijn.
Samenhang
De nieuwe wetten zijn bedoeld om overheden en belangrijke sectoren beter te beschermen tegen digitale dreigingen. De bijbehorende regels bepalen hoe gemeenten deze wetten in de praktijk moeten uitvoeren. De VNG vindt het belangrijk dat deze regels duidelijk, samenhangend en uitvoerbaar zijn voor gemeenten.
Peter Snijders, voorzitter van de VNG-Commissie Informatiesamenleving, zegt hierover: “Om digitale veiligheid in de praktijk te versterken, hebben gemeenten duidelijke, samenhangende en uitvoerbare regels nodig. Alleen zo voorkomen we onnodige lasten en zorgen we dat de wetten werkbaar zijn in de lokale praktijk.”
Extra aandacht
In de brief vraagt de VNG vooral aandacht voor:
- betere samenhang tussen de verschillende regels;
- duidelijke afspraken over zorgplicht, toezicht en invoeringstermijnen;
- een duidelijke en werkbare meldplicht bij cyberincidenten;
- heldere uitleg over wat wordt bedoeld met essentiële diensten en kritieke entiteiten;
- duidelijke afspraken over de rol en financiering van de Informatiebeveiligingsdienst (IBD) als CSIRT;
- gevolgen van sectorale regels, onder andere voor infrastructuur, water en zorg.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
RDI deelt impact Cyberbeveiligingswet | Verder lezen | |
Privacy First waarschuwt voor mogelijke verschuiving richting digitale identificatie via EUDI-wallet | Verder lezen | |
Intune is niet het probleem – maar ook niet altijd de oplossing | Verder lezen | |
De tijd dringt voor digitale soevereiniteit | Verder lezen | |
Ai als snelste penetratietester ter wereld, met opensource als achterpoort | Verder lezen | |
Camerabewaking in moderne bedrijfsbeveiliging | Verder lezen | |
CBS meldt toename van multifactorauthenticatie door Nederlandse bedrijven | Verder lezen | |
Nieuwe Nederlandse provider neemt telefoongesprekken op met AI | Verder lezen | |
Inloggen is het nieuwe hacken: Cybersecurity in een tijdperk van versnelling | Verder lezen | |
Techbedrijven deelden namen Nederlandse ambtenaren met VS: ‘Ontzettend zorgelijk’ | Verder lezen |