Skip to main content

Overheid boekt weinig vooruitgang met toepassing cybersecurity-standaarden

Uit recente metingen blijkt dat een aanzienlijk deel van de overheid nog steeds niet voldoet aan verplichte digitale standaarden voor informatieveiligheid en open systemen. Daarover schrijft demissionair staatssecretaris Van Marum voor Digitalisering in een brief aan de Tweede Kamer.

Het Forum Standaardisatie onderzoekt jaarlijks het gebruik van standaarden van de zogenoemde ‘Pas toe of leg uit’-lijst en meet elk halfjaar de implementatie van informatieveiligheidsstandaarden bij overheidsorganisaties. Zowel uit de Meting Informatieveiligheidsstandaarden (begin 2025) als de Monitor Open Standaarden 2025 komt naar voren dat afgesproken normen niet worden gehaald. Volgens de laatste controle past slechts 64 procent van de overheidssites niet alle voorgeschreven standaarden correct toe.

De cijfers laten bovendien zien dat er de afgelopen jaren weinig vooruitgang is geboekt. In één van de onderzoeken wordt geconcludeerd dat “de groei er uit” is. De bevindingen zijn door de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties met de Tweede Kamer gedeeld. In reactie daarop wordt binnen de Nederlandse Digitaliseringsstrategie ingezet op een versterkte aanpak rond het afspreken, invoeren en handhaven van digitale standaarden.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.

Meer recente berichten

Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google
Verder lezen
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op
Verder lezen
Helft Nederlandse werknemers gebruikt privé AI-accounts voor werk
Verder lezen
Problemen bij ziekenhuizen met Citrix, patiënten kunnen dossier niet inzien
Verder lezen
AP waarschuwt gebruikers camerabrillen dat filmen van anderen vrijwel altijd verboden is
Verder lezen
Van der Burg: ‘Te weinig capaciteit om IT-contracten overheid inzichtelijk te maken’
Verder lezen
Advies van de AP aan WordPress-gebruikers die getroffen zijn door datalek
Verder lezen
De Cy­ber­be­vei­li­gings­wet en NEN7510: waarom ke­ten­ver­ant­woor­de­lijk­heid straks niet meer vrij­blij­vend is
Verder lezen
Slimme deurbellen vormen een surveillancestaat
Verder lezen
De basis van cybersecurity ligt in email security
Verder lezen