Drie dingen die je deze maand nog moet regelen voor de Cyberbeveiligingswet
De Cyberbeveiligingswet, de Nederlandse implementatie van de Europese NIS2-richtlijn, treedt naar verwachting in het tweede kwartaal van 2026 in werking. Dat is niet over een jaar. Dat is over enkele weken. Toch zijn veel organisaties er nog niet klaar voor. Wie nu actie onderneemt, kan de belangrijkste gaten nog dichten voordat de wet van kracht wordt.
Er zijn drie concrete maatregelen die je deze maand nog kunt regelen. Dan zijn de eerste stappen tenminste gezet en wordt blijk gegeven van een goede wil.
Breng in kaart of je onder de wet valt
De Cyberbeveiligingswet maakt namelijk onderscheid tussen essentiële en belangrijke entiteiten. Het gaat niet alleen om grote bedrijven. Ook middelgrote organisaties in sectoren als zorg, transport, energie, digitale infrastructuur en voedselproductie vallen eronder. De drempel: meer dan vijftig medewerkers of een jaaromzet boven de tien miljoen euro.
Veel mkb-bedrijven gaan er ten onrechte van uit dat de wet niet op hen van toepassing is. Het NCSC biedt informatie waarmee je dit kunt vaststellen. Controleer het als eerste, want als je eronder valt ben je verplicht om beveiligingsmaatregelen te treffen én incidenten te melden.
Start met aantoonbare security awareness-training
De Cyberbeveiligingswet eist dat organisaties hun medewerkers structureel trainen op cyberveiligheid. Een jaarlijkse e-learning volstaat niet. De wet vraagt om doorlopende, meetbare maatregelen die je kunt aantonen aan toezichthouders. Phishing simulaties zijn daarvoor een van de meest effectieve middelen: medewerkers ontvangen realistische nep-phishingmails en leren aan de hand van hun eigen reactie waar de risico’s zitten.
Een platform als Guardey combineert gamified security awareness training met phishing simulaties en maakt het mogelijk om dit zonder eigen IT-afdeling op te zetten. Je hebt binnen een dag een eerste campagne draaien en beschikt direct over rapportages die je kunt overleggen bij een audit.
Stel een incidentresponseplan op
Verder lezen bij de bron- Hoge Raad: mag bank selfie van klant verplicht stellen? - 23 maart 2026
- Drie dingen die je deze maand nog moet regelen voor de Cyberbeveiligingswet - 23 maart 2026
- AP: toezicht en transparantie rond AI blijven achter - 20 maart 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Hoge Raad: mag bank selfie van klant verplicht stellen? | Verder lezen | |
Drie dingen die je deze maand nog moet regelen voor de Cyberbeveiligingswet | Verder lezen | |
AP: toezicht en transparantie rond AI blijven achter | Verder lezen | |
NIS2 raakt de hele keten | Verder lezen | |
AP en CNV ontvangen meer meldingen over cameratoezicht op de werkvloer | Verder lezen | |
Ruim 800 gigabyte aan data gelekt bij gemeente Epe | Verder lezen | |
Autoriteit Persoonsgegevens: inlichtingenteam politie overtreedt wet | Verder lezen | |
Inlichtingendiensten: Rusland hackt WhatsApp van ambtenaren | Verder lezen | |
Waarschuwing voor politieke partijen wegens gerichte online advertenties | Verder lezen | |
Website moet gemeenten weerbaarder maken tegen desinformatie | Verder lezen |