Skip to main content

Buitenlandse Zaken en politie moeten zich opnieuw buigen over inzageverzoek journalist Midden-Oosten

De minister van Buitenlandse Zaken en de korpschef van de politie hebben niet goed gemotiveerd waarom een journalist en fotograaf geen volledige inzage kreeg in persoonsgegevens die van hem zijn opgeslagen. Dat heeft de bestuursrechter van de rechtbank Noord-Holland beslist. De rechtbank vernietigt de besluiten van de minister en de korpschef. Zij moeten zich opnieuw buigen over zijn inzageverzoek.

Inzage in persoonsgegevens

Een journalist en fotograaf doet verslag over de ontwikkelingen in Syrië, Turkije en andere landen in het Midden-Oosten. Sinds ongeveer 2017 ervaart hij (ernstige) belemmeringen bij het internationaal reizen. In 2023 heeft Follow the Money ontdekt dat zijn naam voorkomt in een ‘Terrorist Screening Database’ van de FBI. De man vermoedt dat zijn naam of andere persoonsgegevens op enig moment ten onrechte door Nederlandse autoriteiten zijn gedeeld met in elk geval de Verenigde Staten. Hij heeft bij verschillende instanties verzoeken ingediend om helder te krijgen welke informatie door Nederlandse autoriteiten is gedeeld, met wie die informatie is gedeeld, of de informatie klopt en ook om eventueel onjuiste verwerkingen te laten rectificeren en/of te verwijderen.

Volgens de man hebben de minister van Buitenlandse Zaken en de korpschef van de politie geen volledige inzage gegeven in de informatie die over hem is opgeslagen. Ook is de verstrekte informatie onoverzichtelijk en onduidelijk.

Verweer

De minister zegt geen inzage te kunnen geven in (delen van) documenten waarin het ministerie bij Turkse autoriteiten geïnformeerd heeft naar de arrestatie van de journalist en de gevolgen daarvan. Dit zijn diplomatieke stukken, die in vertrouwen zijn gedeeld. Als de minister die informatie zou verstrekken, zou de vertrouwelijkheid en effectiviteit van het diplomatieke verkeer in het geding komen. Dat kan ertoe leiden dat Turkije of andere landen in de toekomst minder snel relevantie informatie willen delen met het ministerie.

De korpschef kan geen politiegegevens delen over de weigering om de journalist de Turkse grens te laten passeren. De korpschef zegt dat de man inzage heeft gehad in de hem betreffende politiegegevens, maar kan geen nadere informatie daarover geven, omdat dat schade zou brengen aan de voorkoming, de opsporing, het onderzoek en de vervolging van strafbare feiten of de tenuitvoerlegging van straffen. Om diezelfde reden kan geen informatie worden gegeven over de herkomst van de politiegegevens.

Beslissing van de rechtbank

De rechtbank vindt zowel bij de minister als bij de korpschef dat het overzicht van verstrekte documenten onvoldoende duidelijk is. Ook is de weigering van inzage in (delen van) documenten niet concreet genoeg gemotiveerd. De rechtbank kan de redenering van de minister en de korpschef wel volgen. Maar de minister had per (deels) geweigerde inzage concreet moeten maken waarom het geven van inzage aan de man negatieve gevolgen kan hebben voor het uitwisselen van informatie met landen in toekomstige gevallen. Ook voor de korpschef geldt dat hij per (deels) geweigerde inzage had moeten motiveren waarom inzage in die informatie is geweigerd. De journalist en fotograaf krijgt wat dit betreft dus gelijk.

Verder lezen bij de bron

IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Datalek bij TUI: reisorganisatie blijft verantwoordelijk voor klantgegevens
Verder lezen
Veelgestelde vragen CSIRT-dienstverlening gemeenten en gemeenschappelijke regelingen
Verder lezen
Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels
Verder lezen
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig
Verder lezen
Een algoritmeregister vul je niet met beleid
Verder lezen
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur
Verder lezen
AP zet volgende stap in toezicht op AI
Verder lezen
AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen