Skip to main content

Zorg heeft beveiliging tegen gijzelsoftware nog niet op orde

Zorginstellingen zijn nog onvoldoende voorbereid op ransomware-aanvallen, concludeert instantie Z-CERT, die de zorg helpt met cybersecurity. Daardoor is de zorg zeker nog vatbaar voor incidenten met gijzelsoftware waarbij cybercriminelen bestanden versleutelen en dreigen de data te lekken tenzij er losgeld wordt betaald.

Z-CERT verwacht komend jaar weer enkele ransomware-aanvallen in de Nederlandse zorg. De impact is groot. Zo was er afgelopen jaar een ransomware-incident bij tandartsenorganisatie Colosseum Dental waarbij 120 tandartspraktijken zijn aangesloten. De praktijken hadden daardoor tijdelijk geen toegang tot hun patiëntendossiers. Patiënten konden niet geholpen worden. Uiteindelijk heeft de tandartsenorganisatie het losgeld aan de cybercriminelen betaald.

Hoe groot een zorginstelling is, maakt cybercriminelen vaak niet uit. ‘Sommige ransomware-groepen vallen liever tien kleine organisaties aan dan één grote organisatie, omdat deze vaak minder middelen hebben op security-gebied’, schrijft Z-CERT in het jaarlijkse Cybersecurity Dreigingsbeeld voor de zorg 2022. Daarnaast is het vaak de bedoeling om niet op te vallen en aanvallen op grote organisaties vallen meer op.

Onderzoek

Afgelopen jaar zag Z-CERT vijf ransomware-incidenten bij Nederlandse zorgorganisaties. Dat zijn er evenveel als een jaar eerder.

Verder lezen bij de bron

IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen