Zorg heeft beveiliging tegen gijzelsoftware nog niet op orde
Zorginstellingen zijn nog onvoldoende voorbereid op ransomware-aanvallen, concludeert instantie Z-CERT, die de zorg helpt met cybersecurity. Daardoor is de zorg zeker nog vatbaar voor incidenten met gijzelsoftware waarbij cybercriminelen bestanden versleutelen en dreigen de data te lekken tenzij er losgeld wordt betaald.
Z-CERT verwacht komend jaar weer enkele ransomware-aanvallen in de Nederlandse zorg. De impact is groot. Zo was er afgelopen jaar een ransomware-incident bij tandartsenorganisatie Colosseum Dental waarbij 120 tandartspraktijken zijn aangesloten. De praktijken hadden daardoor tijdelijk geen toegang tot hun patiëntendossiers. Patiënten konden niet geholpen worden. Uiteindelijk heeft de tandartsenorganisatie het losgeld aan de cybercriminelen betaald.
Hoe groot een zorginstelling is, maakt cybercriminelen vaak niet uit. ‘Sommige ransomware-groepen vallen liever tien kleine organisaties aan dan één grote organisatie, omdat deze vaak minder middelen hebben op security-gebied’, schrijft Z-CERT in het jaarlijkse Cybersecurity Dreigingsbeeld voor de zorg 2022. Daarnaast is het vaak de bedoeling om niet op te vallen en aanvallen op grote organisaties vallen meer op.
Onderzoek
Afgelopen jaar zag Z-CERT vijf ransomware-incidenten bij Nederlandse zorgorganisaties. Dat zijn er evenveel als een jaar eerder.
Verder lezen bij de bron- Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers? - 30 september 2026
- 25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline - 29 september 2026
- Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport - 29 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers? | Verder lezen | |
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline | Verder lezen | |
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport | Verder lezen | |
Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy | Verder lezen | |
De praktijk van collectief digitaliseren | Verder lezen | |
AVG op de werkvloer: zo bescherm je persoonsgegevens binnen je organisatie | Verder lezen | |
Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten | Verder lezen | |
Kabinet heeft fikse bezuinigingen voor AP in petto | Verder lezen | |
Cyberweerbaarheid is jouw verantwoordelijkheid, niet die van de IT-afdeling | Verder lezen | |
Datalek bij webshop drogisterijketen DA raakt 236.000 klanten | Verder lezen |