Skip to main content

Heropbouw ict Hof van Twente na hack vergt 2,5 jaar

Hof van Twente trekt tweeëneenhalf jaar uit om de ict-infrastructuur opnieuw op te bouwen na een ransomware-aanval begin december. De Overijsselse gemeente benadrukt dat de normale dienstverlening weer loopt, al gaat er als gevolg van de hack nog veel handmatig.

Begin december kreeg het Hof van Twente een zware aanval met gijzelsoftware te verduren, waarbij aanvallers alle data op servers overnamen. ‘We hebben een gevulde etalage maar de winkel erachter is nog leeg’, zo praat burgemeester Ellen Nauta haar burgers bij op de site van Hof van Twente. Ze geeft aan dat de gemeente focust op het ondersteunen van kwetsbare inwoners en het terugbrengen van de dienstverlenging. ‘Een en ander loopt, maar nog niet in definitieve vorm. We doen nog steeds heel veel handmatig. Bijvoorbeeld de uitgifte van een paspoort. Dat verliep volgens een bepaalde routine. Daar zijn nu veel meer handelingen voor nodig.’

Nauta benadrukt dat het opnieuw opbouwen van de ict-infrastructuur niet eenvoudig is. Zo duurt het bouwen van de basisinfrastructuur minstens een halfjaar en trekt de gemeente vervolgens nog twee jaar uit voor het ‘achter de schermen’ invullen van de juiste informatie en data. Ook geeft ze aan dat de beveiliging nu optimaal is en dat dit prioriteit was na de hack. De burgemeester benadrukt dat er geen gegevens van burgers gelekt zijn. 

Gemeente betaalt geen losgeld

Een onafhankelijk onderzoek is ingesteld om te onderzoeken hoe de hack heeft kunnen plaatsvinden. De resultaten hiervan komen mogelijk eind februari naar buiten. Daarnaast loopt een strafrechtelijk onderzoek bij het Openbaar Ministerie. Als daarover stappen te melden zijn, zal de politie dat doen. Over de kosten van de hack kan Nauta nog geen inschatting doen. ‘We doen uitgaven uit de reguliere budgetten. Grotere uitgaven leggen we voor aan de raad.’

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen