Skip to main content

Ollongren wil opheldering van gemeenten over heimelijk volgen burgers

Demissionair minister Ollongren van Binnenlandse Zaken wil opheldering over de mate waarin Nederlandse gemeenten de rechten van burgers schenden op sociale media. ‘Er moet heel snel een einde komen aan overtreding van de wet.’ Dat zei de minister dinsdag in de Tweede Kamer. Zij wil in gesprek met de Nederlandse Vereniging van Gemeenten.

Uit onderzoek van de NHL Stenden Hogeschool en Rijksuniversiteit Groningen blijkt dat gemeenten op heimelijk meekijken met burgers op sociale media. Ambtenaren houden Facebookgroepen, twitterprofielen en andere sociale media in de gaten om zicht te krijgen op onrust.

Bijna één op de zes ondervraagde gemeenten zet nepaccounts in voor online-monitoring. In een enkel geval gingen ambtenaren met een fake-account privégroepen in. Online speuren onder nepnamen, opslaan van persoonlijke gegevens en binnendringen van besloten groepen zijn ernstige inbreuken op rechten van burgers. ‘Het is simpelweg verboden’, aldus Bart Custers, hoogleraar Law and Data Science aan de Universiteit Leiden. ‘Gemeenten mogen niet voor politie of inlichtingendienst gaan spelen.’

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden
Verder lezen
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s
Verder lezen
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle
Verder lezen
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister
Verder lezen
Digitale soe­ve­rei­ni­teit bestaat niet in zwart-wit
Verder lezen
Inlichtingendiensten slaan alarm over privacy: je nieuwe auto luistert actief mee
Verder lezen
Amerikaanse overheid moet update voor kritiek Dell-lek binnen 3 dagen uitrollen
Verder lezen
Waarschuwing voor personeel dat met AI aan de slag gaat: ‘Kans op datalek groot’
Verder lezen
Intelligentie als wapen
Verder lezen