Skip to main content

Risico op verwarring tijdens cybercrises door wetsvoorstel

Communicatieproblemen en onduidelijkheid over taken komen veel voor tijdens cybercrises. Een nieuw wetsvoorstel moet ervoor zorgen dat het Nationaal Cyber Security Center, NCSC, meer bevoegdheden krijgt om dreigingsinformatie te sturen aan bedrijven. De Raad van State waarschuwt dat het risico van verwarring en dubbel werk op de loer ligt.

Ook wil de overheidsadviseur dat er beter wordt gelet op schakelorganisaties die tijdens cybercrises bijvoorbeeld gemeenten inlichten.

Vitaal

Als er een kwetsbaarheid in software is ontdekt, richt het NCSC zich vooral op het waarschuwen van de rijksoverheid en vitale sectoren als energie, internet en financieel betalingsverkeer. Met het voorstel tot wijziging van de Wet beveiliging netwerk- en informatiesystemen krijgt het NCSC meer mogelijkheden om dreigingsinformatie te sturen aan niet-vitale bedrijven.

Er is echter een ander wetsvoorstel in voorbereiding dat het Digital Trust Center (DTC) de taak geeft om bedrijven te voorzien van dreigingsinformatie. Dat overlapt met de taak van het NCSC, schrijft de Raad, die adviseert om verwarring en dubbel werk te voorkomen. Juist bij een crisis moet duidelijk zijn wie waarvoor verantwoordelijk is.

Verder lezen bij de bron

IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Waarom mag je browser zoveel informatie doorgeven zonder jouw expliciete toestemming?
Verder lezen
Terugblik cyberincident
Verder lezen
Staatssecretaris: artikel verzamelwet gegevensbescherming niet in werking
Verder lezen
Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren
Verder lezen
EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden
Verder lezen
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s
Verder lezen
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle
Verder lezen
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister
Verder lezen
Digitale soe­ve­rei­ni­teit bestaat niet in zwart-wit
Verder lezen