Skip to main content

Raad akkoord met versterking van beveiliging ICT toeleveringsketens

Als reactie op enkele van de ernstigste cyberaanvallen tot nu toe en de bedreigingen waaraan de toeleverings­ketens van informatie en communicatie­­technologieen, ICT, zijn blootgesteld, hebben de lidstaten conclusies van de Raad goedgekeurd voor een betere beveiliging van de ICT activa van de EU. Deze dringende oproep tot actie werd ingegeven door de huidige geopolitieke omstandigheden, de schadelijke aard van de aanvallen en de steeds grotere afhankelijkheid van onze samenleving van digitale technologieen. De oproep is gericht op het versterken van de beveiliging van ICT ­toeleverings­ketens en is ook een eerste stap om het gevaar van ongewenste strategische afhankelijkheden in ICT toeleverings­ketens aan te pakken.

We hebben recent kunnen ervaren hoe snel externe strategische afhankelijkheid kan omslaan in zeer reele kwetsbaarheid. We moeten de kritieke ICT-toeleverings­ketens beschermen omdat deze essentieel zijn voor de beveiliging van de digitale infrastructuur van de EU, de ruggengraat van onze moderne samenleving en economie.

De conclusies bevatten acties voor een betere beveiliging van de ICT-toeleverings­ketens van bestaande instrumenten, zoals openbare aanbestedingen of kaders voor de screening van directe buitenlandse investeringen. Ook wordt beschreven hoe bestaande en toekomstige cyber­specifieke wetgeving de beveiliging van ICT-toeleveringsketens kan verbeteren. Het potentieel ligt niet alleen in de herziene richtlijn voor netwerk- en informatie­beveiliging (NIS2) of in de certificerings­regelingen van de cyber­beveiligings­verordening, maar ook in het recente voorstel voor de wet voor cyber­weerbaarheid. In de conclusies wordt verder voorgesteld gebruik te maken van ondersteunende mechanismen voor de financiering van veilige digitale infrastructuur, voor de verbetering van de algemene kennis en het bewustzijn, en voor meer samenwerking voor veiligere ICT-toeleverings­ketens in de EU en daarbuiten.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.

Meer recente berichten

Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy
Verder lezen
De praktijk van collectief digitaliseren
Verder lezen
AVG op de werkvloer: zo bescherm je persoonsgegevens binnen je organisatie
Verder lezen
Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten
Verder lezen
Kabinet heeft fikse bezuinigingen voor AP in petto
Verder lezen
Cyberweerbaarheid is jouw verantwoordelijkheid, niet die van de IT-afdeling
Verder lezen
Datalek bij webshop drogisterijketen DA raakt 236.000 klanten
Verder lezen
De digitale perimeter van OT-omgevingen vervaagt sneller dan organisaties beseffen
Verder lezen
Nieuwe toe­zicht­hou­der voor elek­tro­ni­sche pa­ti­ën­ten­dos­siers
Verder lezen
Kabinet trekt honderden miljoenen extra uit voor veiligheid
Verder lezen