Door een nieuwe wet is onze privacy onveilig en niemand is alert
In de nieuwe aflevering van Op z n Kop praten Rick van Velthuysen en Marianne Zwagerman met Tweede Kamerlid Renske Leijten, SP. Renske, ofwel de Cirkelzaag van Den Haag, geeft een inkijk in hoe veilig onze privacy is in Nederland en hoe weinig wij hierop alert zijn als burger. We beseffen niet hoeveel we van onszelf weggeven als we gewoon websites bezoeken.
Waarborgen versoepeld
Onze mensenrechten worden constant geschonden en niemand let op. Het debat over een nieuwe wet voor de AIVD en MIVD is losgebarsten. In 2018 is er tijdens een referendum tegen de sleepwet gestemd. Met deze wet kan grootschalig informatie worden getapt van kabels en deze mogen ook worden gedeeld met het buitenland. Door het referendum zijn er destijds waarborgen ingesteld. Zo moet er vooraf toestemming worden gevraagd op de interceptie, er moet toezicht blijven en alle data moet op een gegeven moment vernietigd worden.
In het nieuwe wetsvoorstel worden deze waarborgen flink versoepeld. Zo kunnen de AIVD en MIVD computers hacken van mensen zonder toestemming als hun gegevens in een ander onderzoek opduikt. Dat heet het zogenaamde bijschrijven. Dat is gigantisch. Dus alles, zelfs wat je kijkt op YouTube of wat je WhatsAppt naar je vrienden, kan straks in een sleep worden binnengehaald, bewaard worden, geanalyseerd worden en met het buitenland gedeeld worden.
Verder lezen bij de bron- Interrail getroffen door datalek: Mogelijk ook paspoortgegevens uitgelekt - 22 januari 2026
- Monitor Digitalisering Onderwijs: inzichten rondom IBP - 22 januari 2026
- Kabinet bezorgd over afzwakken van AVG door Europese Commissie - 21 januari 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Interrail getroffen door datalek: Mogelijk ook paspoortgegevens uitgelekt | Verder lezen | |
Monitor Digitalisering Onderwijs: inzichten rondom IBP | Verder lezen | |
Kabinet bezorgd over afzwakken van AVG door Europese Commissie | Verder lezen | |
Brabant investeert miljoenen in cyberveiligheid | Verder lezen | |
ING voor rechter gedaagd over privacy Google Pay | Verder lezen | |
De black-out die niemand ziet aankomen | Verder lezen | |
Europa werkt aan digitale euro: privacy blijft heet hangijzer | Verder lezen | |
Cybersecure AI en opkomende technologie | Verder lezen | |
De moeizame (ont)worsteling van bestuurders met platform X | Verder lezen | |
VNG deelt aandachtspunten bij uitwerking nieuwe cyberwetten | Verder lezen |