Advies landsadvocaat over geautomatiseerde selectietechnieken
De landsadvocaat geeft aan dat het profileringsbegrip in de AVG ruim moet worden uitgelegd. Staatssecretarissen Van Rij en De Vries geven antwoord op vragen over het advies van de landsadvocaat over geautomatiseerde selectietechnieken.
Die uitleg van de landsadvocaat lijkt een stuk ruimer dan tot nog toe werd aangenomen. Daarbij baseert de landsadvocaat zich mede op recente jurisprudentie, waaronder het SCHUFA arrest. In dit laatste arrest is sprake van profilering bij een scoringsysteem voor de kredietwaardigheid van personen.
Geautomatiseerde besluitvorming
Verder bespreekt de landsadvocaat in het advies wat moet worden verstaan onder geautomatiseerde besluitvorming, waarbij met name van belang is wanneer sprake is van een besluit dat de betrokkene anders dan een besluit met rechtsgevolgen in aanmerkelijke mate treft. De landsadvocaat acht het hierbij waarschijnlijk dat bij de eerste selectie van een aangifte of aanslag voor handmatige beoordeling via selectiesystemen, sprake is van een besluit dat de betrokkene in aanmerkelijk mate treft. Hierbij wordt echter wel aangetekend dat in aanmerkelijke mate treffen een open norm betreft, en de aan de landsadvocaat voorgelegde casus geen precedent in de jurisprudentie kent.
Verder stelt de landsadvocaat dat dit waarschijnlijk ook geldt wanneer er sprake is van menselijke tussenkomst in het proces na de selectie. In dit verband is de landsadvocaat van oordeel dat een rechter de gevolgen van de selectie zal meewegen bij de beoordeling van het uiteindelijke besluit.
Verder lezen bij de bron- Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? - 18 september 2026
- EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren - 18 september 2026
- ‘DPIA-vrijstellingen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’ - 17 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? | Verder lezen | |
EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren | Verder lezen | |
‘DPIA-vrijstellingen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’ | Verder lezen | |
NCSC informeert organisaties over gelekte Fortinet-wachtwoorden | Verder lezen | |
AP adviseert Twitch-gebruikers: zet instellingen uit voor delen van data met Amazon AI | Verder lezen | |
Nederland loopt achter op Europa bij AI-cyberdreigingen | Verder lezen | |
Polarsteps heeft al je foto’s gelekt: dit is wat je kunt doen | Verder lezen | |
Het NCSC levert voorlopig CSIRT-dienstverlening | Verder lezen | |
Minister: Politieteam dat informatie over burgers verzamelt past werkwijze aan | Verder lezen | |
AI-agents beveiligen: de nieuwste miljardenmarkt in cybersecurity | Verder lezen |