Een veiligere digitale samenleving door security monitoring en detectie
Technologie, data, AI en datagedreven oplossingen worden steeds belangrijker voor het functioneren van onze samenleving. Helaas brengt dit ook risico’s met zich mee, omdat cyberaanvallen steeds geavanceerder worden. Security monitoring en detectie (SM&D), waarbij netwerkverkeer en data worden geanalyseerd om verdachte patronen te identificeren, biedt organisaties kansen om hun cyberbeveiliging te verbeteren.
Algoritmen tegen blinde vlekken
Met behulp van geavanceerde algoritmen en softwareprototypes helpt TNO organisaties bij het opsporen van cybercriminelen die binnen hun interne netwerken opereren. Dit minimaliseert blinde vlekken voor beveiligingsteams, waardoor de potentiële schade door aanvallers wordt verminderd. Deze oplossing is bijzonder waardevol voor banken, bedrijven met intranet, datacenters, hostingproviders, cloudproviders en beveiligingsbedrijven.
Hoe werkt security monitoring en detectie?
Je probeert je huis te beschermen tegen inbrekers en branden. Bij inbraak lijken goede sloten en een alarm een oplossing. Maar wat als een indringer je sleutel en alarmcode steelt zonder gedetecteerd te worden en zo altijd toegang heeft tot je huis? In dat geval zou de indringer alle preventieve maatregelen kunnen omzeilen, en zou een detectiesysteem zoals een camera nodig zijn.
Evenzo kunnen preventieve maatregelen in digitale systemen mogelijk niet voldoende zijn om de veiligheid te waarborgen vanwege de complexiteit van systemen en de hoeveelheid data. Security monitoring en detectie pakt dit probleem aan door algoritmen te ontwikkelen die verdachte patronen te identificeren, zoals frequente verbindingen die op malware kunnen wijzen. Deze aanpak is gericht op het snel detecteren en minimaliseren van de impact van cyberaanvallen, waarbij de effectiviteit afhangt van de kwaliteit van de gebruikte algoritmen.
Waarom security monitoring en detectie?
Onderzoek en innovatie in SM&D zijn essentieel voor organisaties om:
- Schade door (“zero-day”) aanvallen te voorkomen.
- Veilige en verdedigbare IT- en Operationele Technologie (OT) infrastructuren te creëren.
- Menselijke inspanning in beveiligingsoperatiecentra (SOCs) efficiënt in te zetten.
- AI te benutten om zich te verdedigen tegen (AI-gestuurde) cyberaanvallen.
- Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur - 15 oktober 2026
- AP zet volgende stap in toezicht op AI - 14 oktober 2026
- AI hackt website van de Australische overheid - 14 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur | Verder lezen | |
AP zet volgende stap in toezicht op AI | Verder lezen | |
AI hackt website van de Australische overheid | Verder lezen | |
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie | Verder lezen | |
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’ | Verder lezen | |
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’ | Verder lezen | |
Bezuiniging op AP verzwakt privacytoezicht | Verder lezen | |
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden | Verder lezen | |
Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google | Verder lezen | |
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op | Verder lezen |