Zwitserse privacytoezichthouders willen Amerikaanse cloudproviders bij overheid weren
Het wijzen op risicos met Amerikaanse cloudproviders is niet nieuw, maar een duidelijke rode lijn wordt niet vaak getrokken.
Het is volgens Zwitserse privacytoezichters ‘juridisch ontoelaatbaar’ dat de overheid de verwerking van bijzondere persoonsgegevens of geheimhoudingsplichtige gegevens uitbesteed aan niet-Europese Cloudproviders. Dat schrijft de organisatie voor Zwitserse privacytoezichthouders in een resolutie gericht aan de Zwitserse overheid.
Privatim richt zijn pijlen in de resolutie specifiek op grote internationale aanbieders van Software-as-a-Service, zoals Microsoft, Google en andere hyperscalers. Volgens de organisatie brengen dergelijke platforms fundamentele risico’s met zich mee voor databescherming, transparantie en rechtszekerheid. Het wijzen op risico’s met Amerikaanse cloudproviders zijn voor Europese privacyorganisaties niet nieuw, maar een duidelijke rode lijn wordt niet vaak getrokken.
Er zijn volgens de organisatie vijf cruciale redenen op waarom deze uitbesteding niet mag plaatsvinden. Zo ontbreekt het bij de meeste SaaS-oplossingen nog altijd aan echte end-to-end-versleuteling, waardoor aanbieders theoretisch toegang kunnen krijgen tot gegevens in leesbare vorm. Ook zouden internationale cloudbedrijven te weinig inzicht bieden in hun beveiligingsmaatregelen, interne processen en ketens van onderaannemers, waardoor controle door de overheid onmogelijk wordt.
Gegevens onder wettelijke geheimhouding
Daarnaast waarschuwt Privatim voor een verregaand verlies van controle zodra gegevens buiten het eigen beheersdomein worden geplaatst. Voor gegevens onder wettelijke geheimhouding, zoals bij justitie, politie, gezondheidszorg of sociale diensten, bestaat bovendien aanzienlijke juridische onzekerheid over of uitbesteding überhaupt is toegestaan.
Verder lezen bij de bron- Iedereen heeft het over de Meta-bril, maar het grootste privacyprobleem zit ergens anders - 21 oktober 2026
- NRC: Defensiebedrijven kwetsbaar voor Russische cyberaanvallen - 21 oktober 2026
- Gemeente hoeft niet verder te zoeken naar documenten bij Woo-verzoek - 20 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Iedereen heeft het over de Meta-bril, maar het grootste privacyprobleem zit ergens anders | Verder lezen | |
NRC: Defensiebedrijven kwetsbaar voor Russische cyberaanvallen | Verder lezen | |
Gemeente hoeft niet verder te zoeken naar documenten bij Woo-verzoek | Verder lezen | |
2027 Global Digital Trust Insights: Nederlandse organisaties verschuiven hun prioriteiten op gebied van cybersecurity | Verder lezen | |
Datalek bij TUI: reisorganisatie blijft verantwoordelijk voor klantgegevens | Verder lezen | |
Veelgestelde vragen CSIRT-dienstverlening gemeenten en gemeenschappelijke regelingen | Verder lezen | |
Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels | Verder lezen | |
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig | Verder lezen | |
Een algoritmeregister vul je niet met beleid | Verder lezen | |
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur | Verder lezen |