Skip to main content

Visie Autoriteit Persoonsgegevens: CIO, houd controle over de hele GenAI-keten

Vorige week bracht de Autoriteit Persoonsgegevens een visie uit op verantwoord gebruik van generatieve AI. Wat kun je als CIO in je eigen beleid meenemen uit dit advies?

Generatieve AI is volgens de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) het stadium van experimenten voorbij en wordt onderdeel van de basis-infrastructuur. Dat betekent dat CIO’s GenAI moeten meenemen in hun strategisch beleid waarbij expliciet aandacht wordt gegeven aan governance en de bescherming van grondrechten en -waarden bij de keuze van platformen en lifecycle management. GenAI draait niet langer om het gebruik van wat losse tooling, maar moet worden meegenomen als integraal onderdeel van de bedrijfsprocessen.

Pas op voor de prompt

Een van de belangrijke constateringen in het rapport Verantwoord Vooruit is dat de AP het aantal datalekken als gevolg van generatieve AI heeft zien stijgen. Daarbij waarschuwt de toezichthouder vooral voor risico’s bij de invoer van persoonsgegevens, onder meer bij het opstellen van prompts. Door bijvoorbeeld beeldmateriaal te gebruiken zijn personen al snel te identificeren en wanneer het gaat om medisch advies kan er ook sprake zijn van bijzondere persoonsgegevens. In dit soort gevallen is de AVG van toepassing. Dat is ook het geval bij het trainen van generatieve AI-modellen. De AVG is relevant in de hele GenAI-keten, dus vanaf de eerste stap – de dataverzameling – tot aan finetuning en het uiteindelijk gebruik, tenzij de gebruikte data aantoonbaar geanonimiseerd is.

Exitstrategie belangrijk

De AP besteedt extra aandacht aan de afhankelijkheid van organisaties van dienstverleners van buiten de EU. Door GenAI vindt er een ‘ongekend snelle centralisatie van gevoelige data’ plaats. Het gebruik van generatieve AI is daarbij ondergebracht bij een klein aantal veelal Amerikaanse en Chinese aanbieders. Dit zorgt voor afhankelijkheid van de maatschappij en belemmert de EU bij het sturen op verantwoord gebruik. De AP raadt organisaties aan in ieder geval te letten op een exitstrategie en vendor lock-in te voorkomen, bijvoorbeeld door gebruik te maken van open weights-modellen on-premises of in een private cloudomgeving.

Voor CIO’s staat er een checklist in het rapport. Verantwoorde inzet van GenAI-toepassingen is mogelijk door

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Datalek bij TUI: reisorganisatie blijft verantwoordelijk voor klantgegevens
Verder lezen
Veelgestelde vragen CSIRT-dienstverlening gemeenten en gemeenschappelijke regelingen
Verder lezen
Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels
Verder lezen
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig
Verder lezen
Een algoritmeregister vul je niet met beleid
Verder lezen
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur
Verder lezen
AP zet volgende stap in toezicht op AI
Verder lezen
AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen