Gerechtvaardigd belang verwerkingsverantwoordelijke
Met de komst van de AVG is de grondslag met betrekking tot het gerechtvaardigd belang van de verwerkingsverantwoordelijke veranderd. Privacy Company heeft een artikel geschreven over deze verandering.
Vanuit de praktijk zijn veel verontwaardigde reacties gekomen. Het gebruik van een bepaald computersysteem of bepaalde applicaties is vaak immers gebaseerd op gerechtvaardigd belang. Daarmee wordt efficiëntie behaald waardoor overheidsorganen beter in staat zijn hun taken uit te voeren. Maar mag dat dan niet meer? Gelukkig is het niet zo ernstig als het lijkt. Het gaat erom dat het gerechtvaardigd belang niet ingezet mag worden als grondslag om een nieuwe publieke taak te creëren. Als er een duidelijke grondslag is voor een dergelijke taak (de taak van algemeen belang (sub e) of een wettelijke plicht (sub c)), dan is er niks aan de hand. De taak moet namelijk gewoon wettelijk gecreëerd zijn en kan dus als het goed is altijd terug herleid worden naar bepaalde regelgeving.
Een voorbeeld is artikel 172 Gemeentewet waarin de burgemeester de taak heeft te zorgen voor openbare orde en veiligheid. Dat wordt vervolgens gespecificeerd in nadere regelgeving, zoals de Opiumwet waarin de bevoegdheid is gecreëerd om panden te sluiten als daar illegale hennepkwekerijen worden aangetroffen. En voor de uitvoering daarvan mogen dus persoonsgegevens verwerkt worden, zoals gegevens betreffende de eigenaar of huurder van het pand. En daarvoor mogen dan ook best geschikte systemen worden gebruikt die dat overzichtelijker maken.
- De EU moet zichzelf boete geven: houdt zich niet aan eigen privacyregels - 17 januari 2025
- Nederlandse hackers vinden kwetsbaarheden in VPN server SonicWall - 17 januari 2025
- 2025 brengt nieuwe cyberdreigingen met zich mee - 16 januari 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
De EU moet zichzelf boete geven: houdt zich niet aan eigen privacyregels | Verder lezen | |
Nederlandse hackers vinden kwetsbaarheden in VPN server SonicWall | Verder lezen | |
2025 brengt nieuwe cyberdreigingen met zich mee | Verder lezen | |
Achterstallig onderhoud in database van politie is ernstige overtreding van privacywetgeving | Verder lezen | |
Europese privacywaakhond: bekijk per geval of een ai model anoniem is | Verder lezen | |
cybersecurity in 2024: trends, uitdagingen en oplossingen | Verder lezen | |
De Cyber Resilience Act is sinds 10 december in werking | Verder lezen | |
Autoriteit Persoonsgegevens kritisch op privacy aspecten in wetsvoorstel financieel toezicht | Verder lezen | |
Amsterdam zet niet meer in op slimme verkeerslichten wegens privacywetgeving | Verder lezen | |
Cybersecuritybedrijven zien AI cyberaanvallen als trend voor 2025 | Verder lezen |