Jaaroverzicht Privacy
Via dit artikel van Solv ben je snel op de hoogte van de Privacy hoogtepunten uit 2018. Met handige links naar de diverse benoemde punten, zodat je jezelf in kunt lezen indien je iets gemist hebt.
2018: het jaar dat de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG) van toepassing is geworden. Privacy stond daarmee bij veel organisaties hoog op de agenda, ook bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). De AP heeft het jaar dan ook afgetrapt met een voorlichtingscampagne over de AVG.
De AVG zorgt onder andere voor versterking en uitbreiding van privacyrechten en meer verantwoordelijkheden voor organisaties. Op 29 juni 2018 had de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) al ruim 600 klachten binnengekregen en de teller staat inmiddels op 10.000. De AP heeft vanaf 1 oktober 2018 nieuwe beleidsregels waarin zij toelicht hoe zij bij het behandelen van klachten haar onderzoekscapaciteit inzet.
De AVG heeft nieuwe regels en verplichtingen geïntroduceerd. Zo zijn de regels met betrekking tot profilering en geautomatiseerde besluitvorming aangescherpt, is de meldplicht datalekken onder de AVG net even anders en complexer, en kunnen organisaties verplicht zijn om een privacy impact assessment uit te voeren. In 2017 zijn 10.009 datalekken gemeld bij de AP. Dit is een stijging van ruim 70% vergeleken met het jaar daarvoor.
Daarnaast zijn sommige organisaties, zoals gemeenten, verplicht om een functionaris gegevensbescherming (FG) aan te stellen. Het belang is wel te merken, nu de AP al halverwege het jaar is begonnen met het controleren van de aanwezigheid van FG’s. De resultaten ten aanzien van de FG in de zorg en overheid zijn kort daarna gepubliceerd. Ook organisaties die op grote schaal bijzondere persoonsgegevens verwerken moeten een FG aanstellen. Om dit te verduidelijken heeft de AP uitleg gegeven over de FG in de zorg en wat moet worden verstaan onder “grote schaal”.
Verder lezen bij de bronNieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Realiteit van ransomware: kruip in het hoofd van een hacker | Verder lezen | |
Docenten kijken na met AI: slimme tijdsbesparing of risicovol? | Verder lezen | |
AI in het bedrijfsleven: innovatie stimuleren zonder het cyberrisico te vergroten | Verder lezen | |
AP wijst scholen op privacyrisico’s bij gebruik van digitale leermiddelen | Verder lezen | |
Adviescollege ICT publiceert concrete veiligheidslessen | Verder lezen | |
Steeds vaker wordt geëxperimenteerd met AI-cameras: is het gebruik daarvan veilig? | Verder lezen | |
Digitale weerbaarheid is geen certificaat | Verder lezen | |
Drie grootste steden delen pasfoto’s niet meer met het UWV | Verder lezen | |
Stad Herentals laat zich vrijwillig hacken voor televisieprogramma: “Zie het als een brandoefening” | Verder lezen | |
AP onderzoekt of UWV paspoortkopieën mocht opvragen | Verder lezen |