Beheer en monitoringmodel standaard verwerkersovereenkomst
Er is een beheer- en monitoringmodel rondom de standaardverwerkersovereenkomst vastgesteld en de overeenkomst is getoetst en besproken met de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). Hoe dit model in elkaar zit lees je in dit artikel van de IBD.
Pas-toe-of-leg-uit in 2019, verplicht vanaf 2020
Vanaf december 2018 kunnen gemeenten en leveranciers gebruik maken van de standaard verwerkersovereenkomst gemeenten. In 2019 geldt de overeenkomst volgens het principe van pas-toe-of-leg-uit bij nieuwe verwerkingen en in situaties waarin nog geen verwerkersovereenkomst is afgesloten. De verplichting per 1/1/2020 wordt medio 2019 vastgesteld door het VNG bestuur en de verplichting wordt bekrachtigd in de ledenvergadering van de VNG.
Landsadvocaat
De overeenkomst is getoetst door de landsadvocaat. Deze heeft enkele suggesties gedaan voor verduidelijking en / of verbetering. Deze suggesties worden meegenomen in de beheercyclus.
Autoriteit Persoonsgegevens
De standaard is voorgelegd aan de Autoriteit Persoonsgegevens. Hoewel de toezichthouder geen inhoudelijk oordeel velt over overeenkomsten geeft deze aan positief te staan tegen sectorale en collectieve afspraken ter bevordering van de bescherming van persoonsgegevens. De autoriteit heeft aan de VNG benadrukt dat het niet hebben van afspraken strijdig is met de wet en geeft aan dat een collectieve afspraak in dergelijke gevallen een uitkomst kan bieden. Inmiddels is bekend dat de Autoriteit is gestart met het controleren op verwerkersovereenkomsten.
Verder lezen bij de bron- Zonder datamanagement geen digitale autonomie - 9 februari 2026
- Gemeente Beek richt zich met cyberspecialisatie bij BOA sterker op digitale veiligheid in de wijk - 9 februari 2026
- Gemeenten hebben vaak niet door dat ambtenaren illegaal gegevens opzoeken - 6 februari 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Zonder datamanagement geen digitale autonomie | Verder lezen | |
Gemeente Beek richt zich met cyberspecialisatie bij BOA sterker op digitale veiligheid in de wijk | Verder lezen | |
Gemeenten hebben vaak niet door dat ambtenaren illegaal gegevens opzoeken | Verder lezen | |
Waarom de overheid digitale weerbaarheid niet goed kan meten | Verder lezen | |
Den Haag meldt mogelijke diefstal BSN en loonstroken bij hack scholingsfonds | Verder lezen | |
Organisaties overschatten hun AI-veiligheidsstrategie | Verder lezen | |
eEvidence: goodbye privacy, vaarwel digitale soevereiniteit | Verder lezen | |
VNG: einde aan vrijblijvendheid bij aanpak AI, cloud en cybersecurity | Verder lezen | |
Nieuwe regels voor politieke reclame | Verder lezen | |
Gartner waarschuwt: AI-browsers zetten security onder druk | Verder lezen |