Beheer en monitoringmodel standaard verwerkersovereenkomst
Er is een beheer- en monitoringmodel rondom de standaardverwerkersovereenkomst vastgesteld en de overeenkomst is getoetst en besproken met de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). Hoe dit model in elkaar zit lees je in dit artikel van de IBD.
Pas-toe-of-leg-uit in 2019, verplicht vanaf 2020
Vanaf december 2018 kunnen gemeenten en leveranciers gebruik maken van de standaard verwerkersovereenkomst gemeenten. In 2019 geldt de overeenkomst volgens het principe van pas-toe-of-leg-uit bij nieuwe verwerkingen en in situaties waarin nog geen verwerkersovereenkomst is afgesloten. De verplichting per 1/1/2020 wordt medio 2019 vastgesteld door het VNG bestuur en de verplichting wordt bekrachtigd in de ledenvergadering van de VNG.
Landsadvocaat
De overeenkomst is getoetst door de landsadvocaat. Deze heeft enkele suggesties gedaan voor verduidelijking en / of verbetering. Deze suggesties worden meegenomen in de beheercyclus.
Autoriteit Persoonsgegevens
De standaard is voorgelegd aan de Autoriteit Persoonsgegevens. Hoewel de toezichthouder geen inhoudelijk oordeel velt over overeenkomsten geeft deze aan positief te staan tegen sectorale en collectieve afspraken ter bevordering van de bescherming van persoonsgegevens. De autoriteit heeft aan de VNG benadrukt dat het niet hebben van afspraken strijdig is met de wet en geeft aan dat een collectieve afspraak in dergelijke gevallen een uitkomst kan bieden. Inmiddels is bekend dat de Autoriteit is gestart met het controleren op verwerkersovereenkomsten.
Verder lezen bij de bron- Cybercriminaliteit in 2025, de belangrijkste beveiligingsuitdagingen - 23 januari 2025
- Cyberaanval? Onderwijsbestuurders moeten straks op cursus - 22 januari 2025
- Privacy waakhond AP kraakt wet voor grensoverschrijdende uitwisseling van zorgdata - 21 januari 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Cybercriminaliteit in 2025, de belangrijkste beveiligingsuitdagingen | Verder lezen | |
Cyberaanval? Onderwijsbestuurders moeten straks op cursus | Verder lezen | |
AP: mensen weinig bewust van gegevens die auto s allemaal verzamelen | Verder lezen | |
Privacy waakhond AP kraakt wet voor grensoverschrijdende uitwisseling van zorgdata | Verder lezen | |
Belangstelling voor cyberveiligheid groeit bij mkb | Verder lezen | |
CCV beheert cybersecurity evaluatietool Cyra | Verder lezen | |
Waarschuwing: Privacy in gevaar bij AI software Microsoft 365 | Verder lezen | |
De EU moet zichzelf boete geven: houdt zich niet aan eigen privacyregels | Verder lezen | |
Nederlandse hackers vinden kwetsbaarheden in VPN server SonicWall | Verder lezen | |
2025 brengt nieuwe cyberdreigingen met zich mee | Verder lezen |