Skip to main content

Verwerker of niet?

De ins- en outs rond het begrip van ”verwerker” binnen de AVG. Wolfje Mijnders gaat hier in haar laatste blog op in aan de hand van een recentelijke overweging van een rechter in Noord-Nederland.

In een eerdere column beloofde ik al om in te gaan op het begrip verwerker. Dit leek mij een mooi moment, omdat de voorzieningenrechter in Noord-Nederland zich onlangs als verwerker heeft aangemerkt en de zaak met 21 belanghebbenden om die reden heeft gesplitst .

Een zeer opmerkelijke overweging van de rechter. De rechtspraak is namelijk zelfstandig verantwoordelijk. Het zou wat zijn als alle procespartijen met de rechters verwerkersovereenkomsten zouden moeten afsluiten (met als verwerkingsdoel: de zaak te laten winnen). In de Wet op de Rechterlijke Organisatie is bepaald dat rechterlijke ambtenaren met rechtspraak zijn belast en dat zij zijn verplicht tot geheimhouding van gegevens. Dat lijkt mij een duidelijk omschreven wettelijke taak. De rechtspraak bepaalt vervolgens zelf het doel en de middelen.

In de privacyverklaring op rechtspraak.nl staat dan ook beschreven: ‘Rechters kunnen zonder persoonsgegevens uw rechtszaak niet goed en zorgvuldig behandelen. Procespartijen (…) moeten daarom persoonsgegevens verstrekken zodat rechters in staat zijn een afgewogen oordeel te kunnen geven’. De voorzieningenrechter slaat in zijn overweging behoorlijk de plank behoorlijk mis. Overigens wel tekenend, want veel organisaties worstelen met deze afweging.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat is ethisch hacken en waarom is het belangrijk?
Stel je voor dat je een inbreker bent, maar dan eentje met goede bedoelingen. Je zoekt naar zwakke plekken in een huis om de eigenaar te waarschuwen, zodat hij ze kan repareren. Dat is precies wat ethical hackers doen, maar dan met computers en netwerken. In deze blog neem ik je mee in hun wereld.
Applicatiebeheer en de AVG: wat moet je weten?
Als applicatiebeheerder beheer je alle applicaties waarin persoonsgegevens worden verwerkt binnen de gemeente. Maar hoe zorg je dat deze applicaties voldoen aan de vereisten van de AVG?
Van code naar vertrouwen: bouw het veilig
Software is overal. Maar hoe zit het eigenlijk met de veiligheid van software? Is de software bestand tegen hackers, datalekken en technische verstoringen?

Meer recente berichten

7 dingen die je nooit moet vragen of delen met chatbots
Verder lezen
Cybercriminaliteit in 2025, de belangrijkste beveiligingsuitdagingen
Verder lezen
Cyberaanval? Onderwijsbestuurders moeten straks op cursus
Verder lezen
AP: mensen weinig bewust van gegevens die auto s allemaal verzamelen
Verder lezen
Privacy waakhond AP kraakt wet voor grensoverschrijdende uitwisseling van zorgdata
Verder lezen
Belangstelling voor cyberveiligheid groeit bij mkb
Verder lezen
CCV beheert cybersecurity evaluatietool Cyra
Verder lezen
Waarschuwing: Privacy in gevaar bij AI software Microsoft 365
Verder lezen
De EU moet zichzelf boete geven: houdt zich niet aan eigen privacyregels
Verder lezen
Nederlandse hackers vinden kwetsbaarheden in VPN server SonicWall
Verder lezen