Skip to main content

Juridisch ‘comfort’ RoG

Er wordt steeds meer nadruk gelegd op het principe van Regie op Gegevens (RoG). Binnen het programma RoG wordt nu ook gekeken naar juridische grondslagen door advocatenkantoor Pels Rijcken. Hun advies is reeds gebundeld in een rapport over RoG en de AVG.

Dit is een eerste stap om de juridische kaders voor regie op gegevens inzichtelijk te krijgen. Het advies biedt ruimte om experimenten in te richten, ons daarmee te oriënteren op de toekomstige mogelijkheden, en met elkaar op zoek te gaan naar oplossingsrichtingen voor vragen die we tegenkomen.
De uitkomsten van dit onderzoek zullen ook meegenomen worden in de verdere uitwerking van het kader voor regie op gegevens.

Een terugkerende vraag binnen deze experimenten en initiatieven is de vraag naar duidelijkheid over juridische grondslagen. Daarom is aan advocatenkantoor Pels Rijcken gevraagd te adviseren over de juridische kaders voor regie op gegevens in relatie tot de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG), met in het bijzonder aandacht voor hoe om te gaan met innovatieve concepten en experimenten waar regie op gegevens een rol speelt.In het hiernavolgende advies worden algemene juridische kaders gegeven, waarmee aan de voorkant, per geval, kan worden toegewerkt naar een ecosysteem waarin het juiste evenwicht wordt gevonden tussen een nieuwe manier van gegevensuitwisseling enerzijds en de inbedding van de nodige waarborgen anderzijds.

Dit is een eerste stap om de juridische kaders voor regie op gegevens inzichtelijk te krijgen. Het advies biedt ruimte om experimenten in te richten, ons daarmee te oriënteren op de toekomstige mogelijkheden, en met elkaar op zoek te gaan naar oplossingsrichtingen voor vragen die we tegenkomen.
De uitkomsten van dit onderzoek zullen ook meegenomen worden in de verdere uitwerking van het kader voor regie op gegevens.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Datalek bij TUI: reisorganisatie blijft verantwoordelijk voor klantgegevens
Verder lezen
Veelgestelde vragen CSIRT-dienstverlening gemeenten en gemeenschappelijke regelingen
Verder lezen
Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels
Verder lezen
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig
Verder lezen
Een algoritmeregister vul je niet met beleid
Verder lezen
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur
Verder lezen
AP zet volgende stap in toezicht op AI
Verder lezen
AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen