Skip to main content

Inzicht in informatiebeveiliging

De publieke sector verandert door de opmars van digitale technologieën. De meer dan tweehonderd jaar oude Algemene Rekenkamer speelt daar op in met nieuwe onderzoeksdoelen en -methoden. Daar hoort ook hacken bij.

Op het iBestuur Congres 2019 namen onderzoeker Démi van ’t Wout en directeur Mark Smolenaars het publiek mee in het onderzoek naar informatiebeveiliging bij ministeries en de cybersecurity naar een vitale sector in de samenleving: de waterwerken. Er was ook een vooraankondiging: het volgende target wordt de grensbewaking van de Marechaussee op Schiphol.

Geeft de rijksoverheid ons belastinggeld wel zinnig, zuinig en zorgvuldig uit? Dat is de vraag die ten grondslag ligt aan elk onderzoek van de Algemene Rekenkamer, zo vertelt directeur Mark Smolenaars bij de sessie ‘Inzicht in informatiebeveiliging overheid’. “Onze strategie is inzicht als basis voor vertrouwen.” De Rekenkamer heeft, volgens Smolenaars, unieke bevoegdheden om diep in organisaties te kijken of publieke gelden wel doelmatig en rechtmatig worden besteed. Dat doen ze breed: van het geld dat naar Joint Strike Fighter-programma gaat, tot de besteding van subsidies in windparken. Twee recente onderzoeken van de Rekenkamer richten zich specifiek op de kwaliteit van informatiebeveiliging. De eerste is een algemene toets of departementen voldoen aan bepaalde normen. De tweede is een specifiek onderzoek naar de beveiliging van waterwerken.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Waarom privacy voelt als een last
Voor veel mensen voelt privacy als gedoe. Weer een DPIA, nog een formulier, een vinkje hier, een verwerkersovereenkomst daar. In deze blog kijken we waarom privacy in de praktijk vaak als een last voelt. Maar belangrijker nog: wat je kunt doen om het wél werkbaar te maken. Want ja, het is extra werk. Maar het hoeft geen blok aan je been te zijn.
Informatiebeveiliging vraagt om gedragsverandering
Gedrag verandert niet door kennisoverdracht alleen. Het draait om de dagelijkse keuzes die medewerkers maken. Goede informatiebeveiliging vraagt daarom om gedragsverandering, en uiteindelijk om een cultuurverandering binnen de organisatie.
Waarom interne audits voor privacy leiden tot verbeteringen
Privacy staat hoog op de agenda bij gemeenten. In deze blog leggen we uit waarom interne audits zo belangrijk zijn en hoe je ze praktisch kunt inrichten.

Meer recente berichten

Volkswagen krijgt berisping voor schendingen privacy in dieselschandaal
Verder lezen
Cybercrimegroepen zelf gehackt: reden tot juichen?
Verder lezen
AI in HR: 5 compliance-risicos en de tips voor verantwoord gebruik
Verder lezen
Gemeenten en Rijk gaan hetzelfde cloudbeleid volgen
Verder lezen
Facebook en Instagram gebruikten spionagetrucje op Android-smartphones
Verder lezen
Cyberburgemeesters: weerbaarheid tegen cyberaanval komt onder druk
Verder lezen
Bescherm persoonsgegevens agrariers in Woo
Verder lezen
Overheden roepen demissionaire minister op tot snelle lancering Nederlandse Digitaliseringsstrategie
Verder lezen
Hoe digitale vrijheid er in 2025 uitziet: van betalingen tot platforms
Verder lezen
EU-wetgevingsmonitor staat live
Verder lezen