Huiswerkcontrole!

Vorige week kondigde de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) aan dat zij een onderzoek start naar smart city-toepassingen van gemeenten. Hiervoor vraagt de AP naar de uitgevoerde gemeentelijke DPIA. In de DPIA beoordeelt de gemeente de privacyrisico’s van een voorgenomen smart city-toepassing.

In eerste instantie controleert de AP de DPIA’s van een selecte groep gemeenten, maar deze groep wordt later uitgebreid. De gemeenten die nog geen verzoek van de AP hebben ontvangen, doen er dus goed aan om hun DPIA-huiswerk te maken of na te lopen. In dit artikel zet ik voor gemeenten de belangrijkste aandachtspunten uiteen voor het geval de AP overgaat tot de controle van de DPIA’s.

Waarom een DPIA?

De DPIA is een verplichting uit de Europese privacywet, de AVG (Algemene verordening gegevensbescherming / General Data Protection Regulation). Volgens de AVG moet de gemeente een DPIA uitvoeren vóórdat zij persoonsgegevens gebruikt voor een activiteit die waarschijnlijk een hoog risico inhoudt voor de rechten en vrijheden van burgers. Het doel van de DPIA is onder meer het beoordelen van de mogelijke privacy-impact van het beoogde gegevensgebruik, zodat nagegaan kan worden of (en hoe) de gemeente een smart city-toepassing in lijn met de AVG kan uitvoeren.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Dataminimalisatie: waarom minder soms meer is.
: In de digitale wereld waarin we leven, verzamelen we een enorme hoeveelheid gegevens. Maar in deze tijd van dataverzameling is er gelukkig ook een AVG-principe dat steeds meer aandacht krijgt: gegevensminimalisatie.
Hoe zorg je dat een SaaS-leverancier voldoet aan je beveiligingseisen?
Gemeenten besteden het beheer van software steeds vaker uit en maken hierbij gebruik van SaaS. Bij de selectie van een SaaS-leverancier is het belangrijk dat de leverancier weet wat er van hen verwacht wordt als het gaat om informatiebeveiliging. Want hoe zorg je ervoor dat ook die oplossingen aan de eisen van de gemeente voldoen?
Wat zijn de verplichtingen rondom het melden van een datalek?
Elke organisatie die persoonsgegevens verwerkt, is verplicht om een melding te maken bij de AP wanneer er zich een datalek heeft voorgedaan, zo ook gemeenten. Maar wanneer en voor welke datalekken moet je de AP informeren? En wanneer moet je het datalek melden aan de betrokkenen? Je leest het in deze blog.

Meer recente berichten

AI en regelgeving zorgen voor nieuwe uitdagingen
Verder lezen
Privacy: de poortwachter voor onze mensenrechten
Verder lezen
Nieuwe Archiefwet verslechtert positie burger
Verder lezen
Extra geld voor toezicht op nieuwe digitale wetgeving
Verder lezen
Oeps: gemeente Alkmaar maakt per ongeluk 236.000 euro over aan nepdirecteur
Verder lezen
Kuipers: dataopslag huisartsen is niet mijn zaak
Verder lezen
Consumentenbond klaagt Google aan en eist 750 euro per gebruiker
Verder lezen
Cisco VPN s zonder multifactorauthenticatie gericht op Akira Ransomware
Verder lezen
De dieven specialiseren zich. Er is een cybercrimineel voor iedereen
Verder lezen
Juridische strijdbijl weer opgegraven: Franse politicus wil Data Privacy Framework van tafel
Verder lezen