Skip to main content

D66 en CDA: stop op verdere gebruik van software voor gezichtsherkenning

Regeringspartijen D66 en CDA willen een stop op het verdere gebruik van software voor gezichtsherkenning. Zij vinden dat er eerst een politiek debat moet komen over de wenselijkheid ervan. Ook willen ze duidelijke kaders voordat gezichtsherkenning ingezet wordt: wie doet het, met welk doel en is de inzet omkeerbaar?

De software wordt snel beter en is aantrekkelijk voor zowel het bedrijfsleven als de overheid. Schiphol doet momenteel een test om te onderzoeken of fysieke paspoortcontroles vervangen kunnen worden door camera’s met gezichtsherkenning. In voetbalstadions van voetbalclubs, onder andere Ajax en PSV, wordt de techniek al ingezet. 

En de Nederlandse politie gebruikt de software om in databases geautomatiseerd te zoeken naar gezichten van verdachte personen. In die database zijn de foto’s van 1,3 miljoen Nederlanders opgenomen. Voordat er nieuwe technieken van gezichtsherkenning komen, willen de regeringspartijen regels opstellen.

Chris van Dam, Kamerlid voor het CDA: ‘Gezichtsherkenning is een volgende stap in indringendheid waarbij mensen als een verzameling data worden gezien. Dat kan ten koste gaan van de menselijke waardigheid.’ CDA en D66 willen naast regels ook inventariseren waar de techniek allemaal ingezet wordt. De oppositiepartijen GroenLinks, SP en PvdA zijn al langer kritisch op gezichtsherkenningssoftware.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

In 5 stappen naar een succesvolle GAP-analyse van de BIO
: Een GAP-analyse geeft snel inzicht in hoeverre jouw gemeente voldoet aan de normen van de BIO. Het laat zien wat al goed geregeld is en waar nog verbeteringen nodig zijn. Maar hoe voer je een GAP-analyse effectief uit? In deze blog ontdek je het aan de hand van een praktisch stappenplan.
Wat is ethisch hacken en waarom is het belangrijk?
Stel je voor dat je een inbreker bent, maar dan eentje met goede bedoelingen. Je zoekt naar zwakke plekken in een huis om de eigenaar te waarschuwen, zodat hij ze kan repareren. Dat is precies wat ethical hackers doen, maar dan met computers en netwerken. In deze blog neem ik je mee in hun wereld.
Applicatiebeheer en de AVG: wat moet je weten?
Als applicatiebeheerder beheer je alle applicaties waarin persoonsgegevens worden verwerkt binnen de gemeente. Maar hoe zorg je dat deze applicaties voldoen aan de vereisten van de AVG?

Meer recente berichten

CISO s spelen steeds grotere rol in bestuurskamer
Verder lezen
AP bezorgd over gezichtsherkenning aan balie
Verder lezen
Privacybudgetten dalen in 2025
Verder lezen
Gegevensinbreuk bij Volkswagen bewijst dat regelgevingskader NIS2 nodig is
Verder lezen
Europese Commissie komt met actieplan cyberveiligheid ziekenhuizen
Verder lezen
Europese AI act: nieuwe plichten voor gemeenten
Verder lezen
Datalek kostte in 2024 gemiddeld 4,88 miljoen dollar
Verder lezen
Cybersecurity 2025 in 10 voorspellingen
Verder lezen
Cyber resilient storage is integraal onderdeel van data security
Verder lezen
Nieuw datalek in Amersfoort
Verder lezen