D66 en CDA: stop op verdere gebruik van software voor gezichtsherkenning
Regeringspartijen D66 en CDA willen een stop op het verdere gebruik van software voor gezichtsherkenning. Zij vinden dat er eerst een politiek debat moet komen over de wenselijkheid ervan. Ook willen ze duidelijke kaders voordat gezichtsherkenning ingezet wordt: wie doet het, met welk doel en is de inzet omkeerbaar?
De software wordt snel beter en is aantrekkelijk voor zowel het bedrijfsleven als de overheid. Schiphol doet momenteel een test om te onderzoeken of fysieke paspoortcontroles vervangen kunnen worden door camera’s met gezichtsherkenning. In voetbalstadions van voetbalclubs, onder andere Ajax en PSV, wordt de techniek al ingezet.
En de Nederlandse politie gebruikt de software om in databases geautomatiseerd te zoeken naar gezichten van verdachte personen. In die database zijn de foto’s van 1,3 miljoen Nederlanders opgenomen. Voordat er nieuwe technieken van gezichtsherkenning komen, willen de regeringspartijen regels opstellen.
Chris van Dam, Kamerlid voor het CDA: ‘Gezichtsherkenning is een volgende stap in indringendheid waarbij mensen als een verzameling data worden gezien. Dat kan ten koste gaan van de menselijke waardigheid.’ CDA en D66 willen naast regels ook inventariseren waar de techniek allemaal ingezet wordt. De oppositiepartijen GroenLinks, SP en PvdA zijn al langer kritisch op gezichtsherkenningssoftware.
Verder lezen bij de bron- CISO s spelen steeds grotere rol in bestuurskamer - 7 februari 2025
- AP bezorgd over gezichtsherkenning aan balie - 7 februari 2025
- Privacybudgetten dalen in 2025 - 6 februari 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
CISO s spelen steeds grotere rol in bestuurskamer | Verder lezen | |
AP bezorgd over gezichtsherkenning aan balie | Verder lezen | |
Privacybudgetten dalen in 2025 | Verder lezen | |
Gegevensinbreuk bij Volkswagen bewijst dat regelgevingskader NIS2 nodig is | Verder lezen | |
Europese Commissie komt met actieplan cyberveiligheid ziekenhuizen | Verder lezen | |
Europese AI act: nieuwe plichten voor gemeenten | Verder lezen | |
Datalek kostte in 2024 gemiddeld 4,88 miljoen dollar | Verder lezen | |
Cybersecurity 2025 in 10 voorspellingen | Verder lezen | |
Cyber resilient storage is integraal onderdeel van data security | Verder lezen | |
Nieuw datalek in Amersfoort | Verder lezen |