Skip to main content

Meerdere gemeenten lopen uit de pas met wifitracking

De gemeente Enschede is niet de enige die de fout in ging met wifitracking. Ook andere gemeenten maken of maakten zich schuldig aan het schenden van de privacywet. Toezichthouder Autoriteit Persoonsgegevens (AP) roept op om de systemen kritisch onder de loep te nemen.

We krijgen signalen dat wifitracking in meerdere gemeenten wordt ingezet. Maar gemeenten en bedrijven mogen wifitracking dus niet zomaar inzetten’, reageert een woordvoerder van de AP op vragen van Computable.

De gemeente Enschede ontving onlangs een boete van 600.000 euro voor het schenden van de privacywet via wifitracking. In plaats van het tellen van passanten, werden deze voorbijgangers ook gevolgd (zie kader). Gegevens waren onvoldoende geanonimiseerd, te lang bewaard en te herleiden tot profielen van personen.

‘Gemeenten die van plan zijn via wifisignalen mensen te tellen, doen er goed aan daar heel goed over na te denken. Want als een gemeente zonder goede reden een volgsysteem inzet, loop je niet alleen het risico op een flinke boete van de AP, maar je beschaamt het vertrouwen van je eigen burgers.’, aldus de woordvoerder. Hij wil niet zeggen of er ook bij andere gemeenten wordt gespeurd naar privacy-schendingen met wifitracking.

Waarschuwing genegeerd

Privacy-voorvechter Dave Borghuis, die bezwaar maakte tegen de wifitracking in Enschede, schat dat er tientallen gemeenten in Nederland zijn die wifitracking inzetten.

Op zijn website, waar Borghuis de bezwaarprocedure minutieus bijhoudt, benadrukt hij dat de boete niet zijn doelstelling was. ‘Ik wil alleen dat de gemeente Enschede stopt met de wifitracking.’ Hij vertelt aan Computable dat hij eerst naar de gemeente stapte, maar daar geen gehoor kreeg, waarna hij zijn verhaal bij de AP deed. 

Volgens Borghuis negeerde de gemeente meerdere waarschuwingen van onder meer de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten) die via brieven in 2016 en 2018 alle gemeenten opriep om voorzichtig te zijn met wifitracking. Enschede zou eind 2018 na zo’n brief de werkwijze  hebben aangepast in samenwerking met leverancier City Traffic (voorheen RMC). Maar die wijziging is volgens de AP onvoldoende gebleken. 

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.
Het belang van de Management Review binnen het ISMS
Een ISMS is geen tool die je even aanzet en afvinkt. Het is een continu proces waarin je risico’s beheerst, maatregelen borgt en blijft verbeteren. En in dat proces is één moment echt cruciaal: de management review. In deze blog leg ik uit wat dit inhoudt, waarom het zo belangrijk is en hoe je het als gemeente maximaal benut.
De rol van de CISO tijdens calamiteiten
Een cyber- of ransomware-aanval of een groot datalek: het is de nachtmerrie van elke gemeente. Op zo’n moment moet er snel gehandeld en besloten worden. De Chief Information Security Officer (CISO) speelt daarin een cruciale rol. Maar hoe ziet die rol er in de praktijk uit? Is de CISO vooral degene die meekijkt en adviseert, of iemand die ook actief meebeslist in het calamiteitenteam

Meer recente berichten

Plan om Woo-verzoeken in te perken oogst felle kritiek
Verder lezen
De grote cloud-exodus: Europese bedrijven keren terug naar eigen edge!
Verder lezen
Bedrijfsapplicaties in gevaar door kwetsbaarheid in software van OpenAI
Verder lezen
Fortinet voorspelt voor 2026: agentic AI zal cybercriminaliteit industrialiseren
Verder lezen
Privacy First waarschuwt Brussel voor overidentificatie met Europese digitale ID
Verder lezen
Hoe NIS2 de Europese industrie aanzet tot volwassen OT-security
Verder lezen
Gemeentedata burger voor het eerst gekoppeld aan Europese digitale ID-wallet
Verder lezen
Orange Cyberdefense: cybercrime ondermijnt samenlevingen en wordt geopolitiek machtsmiddel
Verder lezen
Nieuw landelijk systeem maakt heimelijke inzage in patiëntendossiers mogelijk
Verder lezen
Internetconsultatie van ministeriële regelingen Cyberbeveiligingswet en Wwke van start
Verder lezen