Meerdere gemeenten lopen uit de pas met wifitracking

De gemeente Enschede is niet de enige die de fout in ging met wifitracking. Ook andere gemeenten maken of maakten zich schuldig aan het schenden van de privacywet. Toezichthouder Autoriteit Persoonsgegevens (AP) roept op om de systemen kritisch onder de loep te nemen.

We krijgen signalen dat wifitracking in meerdere gemeenten wordt ingezet. Maar gemeenten en bedrijven mogen wifitracking dus niet zomaar inzetten’, reageert een woordvoerder van de AP op vragen van Computable.

De gemeente Enschede ontving onlangs een boete van 600.000 euro voor het schenden van de privacywet via wifitracking. In plaats van het tellen van passanten, werden deze voorbijgangers ook gevolgd (zie kader). Gegevens waren onvoldoende geanonimiseerd, te lang bewaard en te herleiden tot profielen van personen.

‘Gemeenten die van plan zijn via wifisignalen mensen te tellen, doen er goed aan daar heel goed over na te denken. Want als een gemeente zonder goede reden een volgsysteem inzet, loop je niet alleen het risico op een flinke boete van de AP, maar je beschaamt het vertrouwen van je eigen burgers.’, aldus de woordvoerder. Hij wil niet zeggen of er ook bij andere gemeenten wordt gespeurd naar privacy-schendingen met wifitracking.

Waarschuwing genegeerd

Privacy-voorvechter Dave Borghuis, die bezwaar maakte tegen de wifitracking in Enschede, schat dat er tientallen gemeenten in Nederland zijn die wifitracking inzetten.

Op zijn website, waar Borghuis de bezwaarprocedure minutieus bijhoudt, benadrukt hij dat de boete niet zijn doelstelling was. ‘Ik wil alleen dat de gemeente Enschede stopt met de wifitracking.’ Hij vertelt aan Computable dat hij eerst naar de gemeente stapte, maar daar geen gehoor kreeg, waarna hij zijn verhaal bij de AP deed. 

Volgens Borghuis negeerde de gemeente meerdere waarschuwingen van onder meer de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten) die via brieven in 2016 en 2018 alle gemeenten opriep om voorzichtig te zijn met wifitracking. Enschede zou eind 2018 na zo’n brief de werkwijze  hebben aangepast in samenwerking met leverancier City Traffic (voorheen RMC). Maar die wijziging is volgens de AP onvoldoende gebleken. 

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De rol van de gemeenteraad bij informatiebeveiliging en privacy
De gemeenteraad heeft een belangrijke rol om er op toe te zien dat informatiebeveiliging en privacybescherming goed wordt geborgd binnen de gemeentelijke organisatie. In deze blog lees je wat die rol inhoudt en welke taken en verantwoordelijkheden daarbij horen.
Gemeentelijke privacy: Een blik achter de schermen
De AVG bestaat dit jaar vijf jaar. Sinds 25 mei 2018 moeten alle organisaties, waaronder gemeenten, voldoen aan de verplichtingen uit de AVG bij het verwerken van persoonsgegevens. Maar hoe is het gesteld met de privacy bij gemeenten? Hebben ze de basis op orde? Je leest het in deze blog.
Hoe zet je Artificial Intelligence (AI) succesvol in?
Gemeenten maken steeds meer gebruik van AI, omdat dit ontzettend veel kansen biedt. Tegelijkertijd roept het gebruik van AI ook nieuwe vragen op. Je leest er meer over in deze blog

Meer recente berichten

Privacy risico s in kaart brengen met een DPIA
Verder lezen
Beveiliging informatie geen prioriteit bij Ministerie van Buitenlandse Zaken
Verder lezen
NIS2: onduidelijke wet in combinatie met hoge boetes
Verder lezen
AP wil opheldering over fraude algoritme gemeenten
Verder lezen
Een tip of klacht indienen bij de AP
Verder lezen
Wegiz vraagt om aantal nieuwe NEN normen
Verder lezen
Hack bij gemeente: criminelen hadden toegang tot tienduizenden gegevens
Verder lezen
Kabinet heeft meer tijd nodig voor anonieme bsn s en socialemediamonitoring
Verder lezen
Europese Hof houdt onzekerheid over AVG in stand
Verder lezen
Organisatorische inbedding van maatregelen
Verder lezen