Skip to main content

Dit is wat er met je privégegevens kan gebeuren na een datalek

Na een inbraak is het vaak meteen duidelijk wat er gestolen is en wat de dieven ermee kunnen. Maar wat als het gaat om een digitale inbraak, een datalek, zoals bij de provincie Gelderland? Waar belanden jouw gestolen gegevens dan? En wat doen criminelen ermee? Wat kun je zelf nog doen als je de dupe wordt van dit steeds groter wordende probleem?

Pling. Roel ziet een nieuwe mail verschijnen van een bekende telefoonprovider: ‘Bedankt voor het doorgeven van uw nieuwe adres.’ Roel kijkt er van op. ,,Nieuwe adres? Ik ben al jaren niet meer verhuisd.” De provider kent hij wel: zijn zoon heeft via dat bedrijf een telefoonabonnement.

Roel, een voormalig politieman, laat de boodschap voor wat die is. Zal wel een foutje zijn, denkt hij. Maar een uur later klinkt opnieuw het ‘pling-geluidje’ van zijn mailbox. Weer die provider. ‘Bedankt voor uw bestelling, die wordt zo snel mogelijk verzonden.’

Alarmbellen

Ditmaal gaan alle alarmbellen bij Roel af. Hij heeft niks besteld, zijn zoon ook niet. En nu is er een peperdure smartphone aangeschaft en die is op weg naar een adres in Haarlem dat hij niet kent. Inderdaad, het ‘nieuwe adres’ dat even daarvoor in de adreswijziging ook werd genoemd. 

Waar anderen de mail misschien niet zo vaak checken, of gewoonweg niet zo scherp zijn, grijpt Roel wel meteen in. Hij weet de bestelling – van zo’n 800 euro – net op tijd stop te zetten.

Puzzelstukjes

Hoe kon dit gebeuren? Pas aan het einde van die hectische dag vallen de puzzelstukjes op hun plek. Zijn zoon kocht ooit iets via een website die goedkope kabeltjes verkoopt. Hij liet zijn gegevens achter. Korte tijd later las Roel in het nieuws dat de website slachtoffer was geworden van een datalek. En waar dat eerst een soort ongrijpbaar probleem leek, komt het nu ineens ‘zijn echte wereld binnen’.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen