Handreiking Wgs in samenwerking met de AP
De gewijzigde Wet gemeentelijke schuldhulpverlening (Wgs) geeft meer duidelijkheid over wat wel en niet mag bij de verwerking van persoonsgegevens voor (de toeleiding naar) schuldhulpverlening. Toch blijken er in de praktijk nog veel vragen te zijn bij gemeenten.
Daarom heeft de VNG in samenwerking met de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) een handreiking opgesteld met aandachtspunten. Hiermee moeten gemeenten en hulpverleners rekening houden om aan de privacywetgeving te voldoen.
De Wgs regelt dat mensen met (dreigende) problematische schulden bij gemeenten terecht kunnen voor onder meer advies, schuldbemiddeling of een saneringskrediet.
Wat is het probleem?
De afgelopen jaren zijn er bij de AP meerdere signalen, klachten en vragen ontvangen over schuldhulpverlening.
Het probleem is vaak dat het niet duidelijk is welke gegevens de verschillende partijen met elkaar mogen delen en onder welke voorwaarden. In de praktijk blijkt dat er gegevens worden gedeeld zonder dat daarvoor een wettelijke grondslag bestaat.
Een aantal van deze onduidelijkheden komt aan bod in de wijziging van de Wgs, die op 1 januari 2021 van kracht is geworden.
Handreiking Wgs
De Handreiking Wet gemeentelijke schuldhulpverlening – Aandachtspunten volgens de AP geeft eerst een kort overzicht van de wijzigingen. Daarna wordt er ingegaan op de aandachtspunten voor gemeenten (waaronder wijkteams) en professionals die betrokken zijn bij de uitvoering.
De handreiking gaat, net als de Wgs, uit van de verschillende fasen in de schuldhulpverlening (vroegsignalering, toegang tot schuldhulpverlening, plan van aanpak en uitvoering hulpverlening).
Verder staan er in de handreiking extra aandachtspunten om aan de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG) te voldoen. Zoals uitbesteding/mandatering, beroepsgeheimen en het informeren van burgers.
- Problemen bij ziekenhuizen met Citrix, patiënten kunnen dossier niet inzien - 7 oktober 2026
- AP waarschuwt gebruikers camerabrillen dat filmen van anderen vrijwel altijd verboden is - 6 oktober 2026
- Van der Burg: ‘Te weinig capaciteit om IT-contracten overheid inzichtelijk te maken’ - 6 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Problemen bij ziekenhuizen met Citrix, patiënten kunnen dossier niet inzien | Verder lezen | |
AP waarschuwt gebruikers camerabrillen dat filmen van anderen vrijwel altijd verboden is | Verder lezen | |
Van der Burg: ‘Te weinig capaciteit om IT-contracten overheid inzichtelijk te maken’ | Verder lezen | |
Advies van de AP aan WordPress-gebruikers die getroffen zijn door datalek | Verder lezen | |
De Cyberbeveiligingswet en NEN7510: waarom ketenverantwoordelijkheid straks niet meer vrijblijvend is | Verder lezen | |
Slimme deurbellen vormen een surveillancestaat | Verder lezen | |
De basis van cybersecurity ligt in email security | Verder lezen | |
Gemeente Son en Breugel werkt nog aan AI-beleid | Verder lezen | |
Gemeenteraad wil duidelijkheid over beveiliging eigen vertrouwelijke gegevens | Verder lezen | |
Autoriteit Persoonsgegevens krijgt volgend jaar 3 miljoen euro minder budget | Verder lezen |