Handreiking Wgs in samenwerking met de AP
De gewijzigde Wet gemeentelijke schuldhulpverlening (Wgs) geeft meer duidelijkheid over wat wel en niet mag bij de verwerking van persoonsgegevens voor (de toeleiding naar) schuldhulpverlening. Toch blijken er in de praktijk nog veel vragen te zijn bij gemeenten.
Daarom heeft de VNG in samenwerking met de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) een handreiking opgesteld met aandachtspunten. Hiermee moeten gemeenten en hulpverleners rekening houden om aan de privacywetgeving te voldoen.
De Wgs regelt dat mensen met (dreigende) problematische schulden bij gemeenten terecht kunnen voor onder meer advies, schuldbemiddeling of een saneringskrediet.
Wat is het probleem?
De afgelopen jaren zijn er bij de AP meerdere signalen, klachten en vragen ontvangen over schuldhulpverlening.
Het probleem is vaak dat het niet duidelijk is welke gegevens de verschillende partijen met elkaar mogen delen en onder welke voorwaarden. In de praktijk blijkt dat er gegevens worden gedeeld zonder dat daarvoor een wettelijke grondslag bestaat.
Een aantal van deze onduidelijkheden komt aan bod in de wijziging van de Wgs, die op 1 januari 2021 van kracht is geworden.
Handreiking Wgs
De Handreiking Wet gemeentelijke schuldhulpverlening – Aandachtspunten volgens de AP geeft eerst een kort overzicht van de wijzigingen. Daarna wordt er ingegaan op de aandachtspunten voor gemeenten (waaronder wijkteams) en professionals die betrokken zijn bij de uitvoering.
De handreiking gaat, net als de Wgs, uit van de verschillende fasen in de schuldhulpverlening (vroegsignalering, toegang tot schuldhulpverlening, plan van aanpak en uitvoering hulpverlening).
Verder staan er in de handreiking extra aandachtspunten om aan de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG) te voldoen. Zoals uitbesteding/mandatering, beroepsgeheimen en het informeren van burgers.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Zijn werklaptops met vingerafdrukvergrendeling in strijd met de AVG? | Verder lezen | |
Nederlandse hernieuwbare-energiesector moet serieus aan de slag met cybersecurity | Verder lezen | |
Toezicht op AI wordt concreet: sleutelrol voor de AP en de RDI | Verder lezen | |
NIS2 voor onderaannemers: 5 vragen waarmee je direct ziet of je op koers ligt | Verder lezen | |
AP gaat ICT-leveranciers preventief controleren | Verder lezen | |
Zo onderhandel je met cybercriminelen – als laatste redmiddel | Verder lezen | |
Datalekken aan de lopende band: wat eist de AVG van uw organisatie? | Verder lezen | |
Het fundament ligt er al dertig jaar | Verder lezen | |
Neemt je smart-tv stiekem screenshots? | Verder lezen | |
Als deze onzichtbare systemen uitvallen, staat je auto sneller stil dan je denkt | Verder lezen |