Skip to main content

Waar gaat de Wet digitale overheid over?

Onze maatschappij digitaliseert steeds verder. Zeker sinds corona regelen we nog meer zaken online dan we al deden. Vorig jaar is het wetsvoorstel voor de Wet digitale overheid (Wdo) aangenomen door de Tweede Kamer. Het is de bedoeling dat deze nieuwe wet gaat zorgen voor betere bescherming rond digitalisering, maar ook voor betere toegankelijkheid. Maar waar gaat deze wet nu precies over? Wanneer gaat de wet (pas) van kracht en wat betekent dit voor jouw gemeentelijke organisatie?

Wat is het? 

Digitale ontwikkelingen vragen om nieuwe standaarden en regelgeving om de veiligheid en privacy van jouw gegevens te waarborgen. Het wetsvoorstel Wet digitale overheid (Wdo) is daarom gericht op het verbeteren van de digitale toegang (van marktpartijen zoals banken, telefoonbedrijven en ICT-leveranciers), tot dienstverlening voor burgers en bedrijven. De wet kent een lange aanlooptijd en heette oorspronkelijk ‘Wet generieke digitale infrastructuur (GDI)’. Het eerste deel (ook wel tranche genoemd) van het wetsvoorstel gaat over veilig inloggen op online dienstverlening bij de (semi)overheid. Er worden o.a. veiligheidsstandaarden voor elektronisch verkeer verplicht gesteld. Ook geeft het voorstel regels over informatieveiligheid en over de toegang van burgers en bedrijven tot overheidswebsites. In de basis gaat het dus om online toegang:

  1. Wie ben je? (identificatie),
  2. hoe bewijs je dat? (authenticatie) en
  3. wat mag je? (autorisatie).
Verder lezen bij de bron

Nu ook een audio versie beschikbaar

IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.

Meer recente berichten

Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers?
Verder lezen
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline
Verder lezen
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport
Verder lezen
Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy
Verder lezen
De praktijk van collectief digitaliseren
Verder lezen
AVG op de werkvloer: zo bescherm je persoonsgegevens binnen je organisatie
Verder lezen
Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten
Verder lezen
Kabinet heeft fikse bezuinigingen voor AP in petto
Verder lezen
Cyberweerbaarheid is jouw verantwoordelijkheid, niet die van de IT-afdeling
Verder lezen
Datalek bij webshop drogisterijketen DA raakt 236.000 klanten
Verder lezen