OM: Cybercrime is aan opmars bezig
Het aandeel cybercriminaliteit is afgelopen jaar fors toegenomen. In 2021 ontving de politie 14.000 meldingen van cybercrime. Dat is een derde meer in vergelijking met het jaar ervoor. Ook de impact van cybercriminaliteit steeg vorig jaar.
Dat schrijft het Openbaar Ministerie (OM) in het jaarverslag.
Cybercriminaliteit stijgt over de gehele linie
Die trend past binnen een bredere verschuiving van traditionele naar digitale criminaliteit, zo zegt het OM. Naar eigen zeggen heeft de coronacrisis een impuls gegeven aan deze verschuiving. Afgelopen jaar registreerde de politie 14.000 gevallen van cybercrime. Dat is een stijging van een derde in vergelijking met 2020, en een verdrievoudiging ten opzichte van het jaar daarvoor.
De toename van het aantal aangiften van cybercriminaliteit is terug te zien in de instroomcijfers van het OM. Het aantal verdachten van cyberdelicten nam in een jaar tijd toe van 481 naar 574, een stijging van 21 procent. In twee jaar tijd is het aantal verdachten met 47 procent gestegen.
Het aandeel van horizontale fraude -fraude tussen burgers onderling- nam afgelopen jaar eveneens toe. De politie arresteerde 29 procent meer internetcriminelen. Het aantal zaken tegen geldezels -mensen die hun bankrekening ter beschikking stellen in ruil voor een deel van de opbrengst- steeg in een jaar tijd van 365 naar 1.363. Het aantal verdachten van identiteitsfraude, waaronder WhatsApp-fraude, nam met 15 procent toe naar 732 zaken.
Cybercrime heeft grotere impact op samenleving
Het OM schrijft verder in het jaarverslag dat de impact van cybercrime vorig jaar steeg. Dat is te wijten aan de toename van het aantal cyberincidenten, onder meer door ransomware-aanvallen. Daarbij is het volgens het OM soms lastig om een onderscheid te maken tussen cybercriminelen en statelijke actoren. Desalniettemin vormen beide groepen een bedreiging voor de nationale veiligheid.
Verder lezen bij de bronNieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Camerabewaking in moderne bedrijfsbeveiliging | Verder lezen | |
CBS meldt toename van multifactorauthenticatie door Nederlandse bedrijven | Verder lezen | |
Nieuwe Nederlandse provider neemt telefoongesprekken op met AI | Verder lezen | |
Inloggen is het nieuwe hacken: Cybersecurity in een tijdperk van versnelling | Verder lezen | |
Techbedrijven deelden namen Nederlandse ambtenaren met VS: ‘Ontzettend zorgelijk’ | Verder lezen | |
Ciso’s en NCSC slaan alarm: patchgolf en cyberchaos dreigen deze zomer | Verder lezen | |
Mag een werkgever je WhatsApp lezen? Dit zijn de regels | Verder lezen | |
Aanname wordt feit: cyberaanvallen veranderen door AI | Verder lezen | |
TU Delft beëindigt veiligheidsafspraak met politie | Verder lezen | |
De technologische trends die 2026 bepalen: waar bedrijven op moeten letten. | Verder lezen |