Gebruik van echte persoonsgegevens in OTAP teststraten: biedt het Hof wel voldoende ruimte voor de praktijk?
Het gebruik van echte persoonsgegevens voor testdoeleinden kan risicovol en soms zelfs verboden zijn, zo schreef ik onlangs al. Tegelijkertijd is de praktijk dat veel bedrijven bij de ontwikkeling en onderhoud van IT werken met verschillende omgevingen, OTAP, en dat daarbinnen regelmatig toch met echte data wordt gewerkt. Zijn de strenge regels met de praktijk te verenigen? In deze blog verken ik dit nader.
Recente beslissing Hof van Justitie
Onlangs wees het Hof van Justitie een arrest over gebruik van echte persoonsgegevens voor testdoeleinden. Het komt er op neer dat gebruik van persoonsgegevens voor andere doeleinden dan het verzameldoel aan een verenigbaarheidstoets moet onderwerpen en dat persoonsgegevens die voor testen worden gebruikt niet langer mogen worden bewaard dan noodzakelijk voor dat testen. Voor verdere details verwijs ik graag naar de eerdere blog.
De praktijk
In de praktijk wordt in de IT veel gewerkt met de OTAP-werkwijze (of in het Engels: DTAP). Hierbij wordt gewerkt met een afzonderlijke omgeving voor de ontwikkeling, het testen, de acceptatie en de productie. Voordat de software (of een specifieke inrichting daarvan) in de productieomgeving wordt geplaatst, heeft deze dus eerst in die vorm in de ontwikkelomgeving, testomgeving en acceptatieomgeving gestaan.
Aangezien software in de kern altijd wel een bepaalde vorm van dataverwerking met zich brengt, veronderstelt dit ook bijna altijd dat in al die omgevingen ook data staan. En aangezien testen het meest realistisch werkt met echte persoonsgegevens, is de praktijk – zo laat ik me althans vertellen – dat er ook vaak echte persoonsgegevens worden gebruikt.
Verder lezen bij de bron- Opnieuw datalek bij UMC Utrecht - 26 oktober 2026
- NCTV: Cyberdreiging en Big Tech-afhankelijkheid bedreigen Nederland - 26 oktober 2026
- AP richt directie voor AI-toezicht op, maar er is nog altijd geen bevoegdheid - 23 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Opnieuw datalek bij UMC Utrecht | Verder lezen | |
NCTV: Cyberdreiging en Big Tech-afhankelijkheid bedreigen Nederland | Verder lezen | |
AP richt directie voor AI-toezicht op, maar er is nog altijd geen bevoegdheid | Verder lezen | |
Cyberwet en pv-sector: ‘Zie dit als een kans, niet alleen als compliance-oefening’ | Verder lezen | |
College ziet geen rol in privacy-discussie ID-scan FC Groningen, maar steunt KNVB-plannen wel | Verder lezen | |
Niet alleen supermarkten: welke Noord-Hollandse bedrijven zijn kwetsbaar? | Verder lezen | |
Iedereen heeft het over de Meta-bril, maar het grootste privacyprobleem zit ergens anders | Verder lezen | |
NRC: Defensiebedrijven kwetsbaar voor Russische cyberaanvallen | Verder lezen | |
Gemeente hoeft niet verder te zoeken naar documenten bij Woo-verzoek | Verder lezen | |
2027 Global Digital Trust Insights: Nederlandse organisaties verschuiven hun prioriteiten op gebied van cybersecurity | Verder lezen |