Skip to main content

NCSC: Kleine kans dat VS Cloud Act inzet bij EU klant

Europese klanten van cloudaanbieders uit de VS hoeven zich weinig zorgen te maken dat Amerikaanse overheden hun gegevens opvragen op basis van de Cloud Act. Deze Amerikaanse wet maakt het weliswaar voor overheden mogelijk om ook Europese cloudklanten te viseren, maar dit gebeurt in de praktijk vrijwel nooit. Het Nederlandse Nationaal Cyber Security Centrum, NCSC, onderschrijft deze conclusie van Greenberg Traurig, een Amerikaans advocatenkantoor met een vestiging in Amsterdam.

Het NCSC liet aanvullend onderzoek doen naar aanleiding van een eerder rapport over de werking van de Amerikaanse Cloud Act bij dataopslag in de Europese Unie. De wet verplicht Amerikaanse cloudaanbieders om mee te werken als de Amerikaanse overheid toegang wil tot data die hun klanten in Europa hebben opgeslagen. Voor veel Europese organisaties is dit een groot bezwaar en vaak aanleiding om niet met Amerikaanse cloudaanbieders in zee te gaan.

Voorstelbaar, maar kleine kans

De kans dat Amerikaanse autoriteiten daadwerkelijk toegang krijgen tot Europese persoonsgegevens op basis van de Cloud Act, is voorstelbaar maar in de praktijk heel klein. Die conclusie trekt het advocatenkantoor na bestudering van de transparantieverslagen van drie grote Amerikaanse cloudaanbieders, Microsoft, Amazon en IBM. Google, de op twee na grootste cloudaanbieder, is niet meegenomen. De drie onderzochte aanbieders hebben gezamenlijk echter zo n groot marktaandeel dat de advocaten het aandurven om hun conclusie te veralgemeniseren.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.

Meer recente berichten

De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor
Verder lezen
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid
Verder lezen
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen
Verder lezen
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT
Verder lezen
Boete voor privacyschending wordt openbaar
Verder lezen
On­ge­con­tro­leer­de ai-hacks: geen cy­be­ra­po­ca­lyps, wel een storm voor ciso’s
Verder lezen
AP: grote toename van privacyklachten
Verder lezen
Belastingdienst neemt zelf beheer en onderhoud btw-systeem op zich
Verder lezen
Signalen oppikken en analyseren zonder privacyrisicos
Verder lezen
Wie is eigenaar van cy­ber­weer­baar­heid?
Verder lezen