Skip to main content

Is er over vijftig jaar nog contant geld?

Volgens de Nederlandsche Bank komt het te vaak voor dat winkeliers geen cash meer aannemen. En ook bij bioscopen en apotheken sta je vaak tevergeefs met je contante geld. Is dat eigenlijk erg vragen we ons af in Spraakmakers, en is er in de toekomst nog contant geld?

Volgens Nibud-directeur Arjen Vliegenthart is het voor mensen in de schuldhulpverlening of ouderen zorgelijk als de mogelijkheid om met cash te betalen, verdwijnt. Als alles alleen digitaal kan, dan kunnen zij niet meedoen. Ook als ze het wel kunnen betalen.

Zakgeld is leergeld

Daarnaast is er volgens Vliegenthart een groep mensen die hun financien expres contant regelt om grip te houden op hun uitgaven. Ook kinderen leren zo met geld omgaan. Contant geld is de eerste fase om te oefenen met geld. Wij zeggen vaak: zakgeld is leergeld.

De trend naar minder cash is onontkoombaar, zegt Vliegenthart en dat is ook niet erg. Maar we moeten ook oog blijven houden voor groepen die echt op cash zijn aangewezen.

Veilig

Nederland loopt voorop in digitaal betalen, zegt econoom bij de Rabobank en bijzonder hoogleraar Wim Boonstra. Dit wordt volgens hem aangedreven door de wens van de consument en het is ook mogelijk omdat in Nederland de infrastructuur (internet en het bancaire systeem) goed werken. Het is sneller, goedkoper en veilig en je bent je geld niet kwijt wanneer je je portemonnee kwijtraakt, zegt Boonstra.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.

Meer recente berichten

Advies van de AP aan WordPress-gebruikers die getroffen zijn door datalek
Verder lezen
De Cy­ber­be­vei­li­gings­wet en NEN7510: waarom ke­ten­ver­ant­woor­de­lijk­heid straks niet meer vrij­blij­vend is
Verder lezen
Slimme deurbellen vormen een surveillancestaat
Verder lezen
De basis van cybersecurity ligt in email security
Verder lezen
Gemeente Son en Breugel werkt nog aan AI-beleid
Verder lezen
Gemeenteraad wil duidelijkheid over beveiliging eigen vertrouwelijke gegevens
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens krijgt volgend jaar 3 miljoen euro minder budget
Verder lezen
Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers?
Verder lezen
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline
Verder lezen
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport
Verder lezen