Het sluimerende gevaar van IoT EN IoMT in zorginstellingen
EPD s, bewakingssystemen, geautomatiseerde incheckbalies en zorg op afstand zijn slechts enkele praktijkvoorbeelden van ICT toepassingen in medische instellingen. Terwijl deze toepassingen betere en efficientere zorg mogelijk maken, vormen zij ook extra risico s en uitdagingen. Cybercriminelen vinden namelijk steeds vaker een weg naar binnen bij medische instellingen via deze ICT toepassingen. Omdat medische instellingen altijd zorg moeten kunnen bieden, moeten ze als kritieke infrastructuur gaan voldoen aan de nieuwe Europese richtlijn, NIS2, die de regelgeving op het gebied van cybersecurity aanscherpt.
De laatste jaren zien we een toename van toepassingen op het gebied van IoT (Internet of Things) en IoMT (Internet of Medical Things) binnen de gezondheidszorg. Bij IoT en IoMT gaat het om alle (medische) apparaten die via een netwerk met elkaar zijn verbonden. Voorbeelden van IoMT zijn robotchirurgie, zorg op afstand, draagbare medische apparaten en geautomatiseerde toediening van medicijnen. Biomedische apparaten, zoals infuuspompen, ventilatoren en crash carts die wifi of bluetooth gebruiken tellen ook mee als IoMT-apparaat.
Volgens onderzoek van Juniper Research zullen ziekenhuizen tegen 2026 meer dan 7 miljoen IoMT-apparaten in gebruik hebben. Dat is meer dan een verdubbeling ten opzichte van 2021. Kijken we echter naar de beveiliging van deze IoT- en IoMT- apparaten, dan blijkt dit niet altijd goed geregeld te zijn. Dat komt bijvoorbeeld omdat het niet altijd mogelijk is om van deze apparaten het besturingssysteem of de firmware te updaten. Ook het op afstand beheren behoort niet altijd tot de mogelijkheden. Dit zorgt voor een inconsistente beveiliging en dat maakt organisaties in de gezondheidszorg tot ideaal doelwit voor cybercriminelen.
Gaten in de beveiliging door IoT
Medische apparaten maken een instelling kwetsbaar. Deze apparatuur is ontworpen om de patient van dienst te zijn en de nadruk ligt op een correcte en betrouwbare werking. Bij Armis zien we dat het aspect beveiliging vaak te weinig aandacht krijgt en hierdoor ontstaan risico s.
Verder lezen bij de bron- Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie - 13 oktober 2026
- Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’ - 13 oktober 2026
- ‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’ - 12 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie | Verder lezen | |
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’ | Verder lezen | |
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’ | Verder lezen | |
Bezuiniging op AP verzwakt privacytoezicht | Verder lezen | |
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden | Verder lezen | |
Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google | Verder lezen | |
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op | Verder lezen | |
Helft Nederlandse werknemers gebruikt privé AI-accounts voor werk | Verder lezen | |
Problemen bij ziekenhuizen met Citrix, patiënten kunnen dossier niet inzien | Verder lezen | |
AP waarschuwt gebruikers camerabrillen dat filmen van anderen vrijwel altijd verboden is | Verder lezen |