Skip to main content

Datalek na datalek: waarom het gevaarlijk is dat van bijna iedereen privegegevens op straat liggen

De kans is groot dat de gegevens die je achterliet bij een online enquete of bestelling in een webshop betrokken zijn bij een datalek. Het is belangrijk dat je altijd alert bent op verdachte telefoontjes.

Als je gebeld wordt door je eigen bank en de medewerker weet naast je naam ook je IBAN-nummer, je geboortedatum en hoeveel geld er op je rekening staat, dan komt dat heel betrouwbaar over. Maar de kans is aanwezig dat het helemaal niet je eigen bank is, maar een cybercrimineel die zich, met jouw gestolen gegevens, voordoet als je bank. Door de vele datalekken van de afgelopen jaren is er inmiddels van bijna iedereen wel informatie gelekt.

Steeds meer informatie bekend

Hoe meer informatie er van iemand bekend is, hoe makkelijker het is om iemand op te lichten, legt voorzitter Aleid Wolfsen van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) uit. Als je naast een naam en mailadres ook een rekeningnummer, burgerservicenummer en geboortedatum van iemand weet, kun je het persoonlijker maken.

Ook directeur Marloes Kolthof van de Fraudehelpdesk zegt dat er van veel mensen steeds meer informatie bekend is: Als je wordt gebeld door een bank en die weet van alles over je, dan komt dat ontzettend legitiem over. De oplichters bereiden dat goed voor en dan gaat het al snel fout. Met alle gevolgen van dien.

Moeilijk te achterhalen

Van afgelopen jaar zijn er nog geen cijfers, maar in 2021 ontving de AP 24.866 meldingen van een datalek. Dat zijn er iets meer dan een jaar eerder, toen ontvingen ze er 23.976. Als een bedrijf slachtoffer is van een lek, is het belangrijk dat de klanten van wie de gegevens gelekt zijn, zo snel mogelijk worden ingelicht, zegt Wolfsen. Belangrijk is dat je dan alert bent op verdachte telefoontjes of mailtjes.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Opnieuw datalek bij UMC Utrecht
Verder lezen
NCTV: Cyberdreiging en Big Tech-afhankelijkheid bedreigen Nederland
Verder lezen
AP richt directie voor AI-toezicht op, maar er is nog altijd geen bevoegdheid
Verder lezen
Cyberwet en pv-sector: ‘Zie dit als een kans, niet alleen als compliance-oefening’
Verder lezen
College ziet geen rol in privacy-discussie ID-scan FC Groningen, maar steunt KNVB-plannen wel
Verder lezen
Niet alleen supermarkten: welke Noord-Hollandse bedrijven zijn kwetsbaar?
Verder lezen
Iedereen heeft het over de Meta-bril, maar het grootste privacyprobleem zit ergens anders
Verder lezen
NRC: Defensiebedrijven kwetsbaar voor Russische cyberaanvallen
Verder lezen
Gemeente hoeft niet verder te zoeken naar documenten bij Woo-verzoek
Verder lezen
2027 Global Digital Trust Insights: Nederlandse organisaties verschuiven hun prioriteiten op gebied van cybersecurity
Verder lezen