Skip to main content

Meer bewustzijn, maar nog te weinig effectiviteit

De afgelopen twee jaar heeft de bedrijfswereld zich aangepast aan verschillende veranderingen. Ook vandaag de dag is de aanpassing naar het nieuwe normaal in volle gang. Het gaat hierbij om de samenvoeging van virtuele, fysieke en digitale bedrijfsomgevingen.

Tot de hoogtepunten van de afgelopen twee jaar behoorden de digitale transitie, de overgang naar de cloud, de invoering van het hybride werken en het zich ontwikkelende en soms tegenstrijdige regelgevingskader. Deze zaken zullen ook de komende drie jaar de krantenkoppen halen, naast de massale automatisering op zakelijk gebied. Elke technologische innovatie wordt razendsnel ingevoerd, om het concurrentievoordeel van de onderneming te verhogen. 

Wat informatiebeveiliging betreft, is het bewustzijn in theorie verhoogd naar het hoogste niveau. Het management beschouwt informatiebeveiliging als een van de belangrijkste onderdelen voor operationele veerkracht. Leidinggevenden bespreken plannen om de cyberweerbaarheid van hun organisatie te verbeteren door weerbaarheid, beleid en processen te versterken om beter om te gaan met derde partijen en deze effectiever te beheren. Ondanks het grote bewustzijn en de verhoogde budgetten voor informatiebeveiliging is de hoeveelheid beveiligingslekken en het aantal kwetsbaarheden exponentieel toegenomen.

Het management staat onder zware druk om topresultaten te boeken. Dit blijkt uit de bedreigingen waarover CEO s zich het meest zorgen maken en de impact daarvan gedurende de komende 12 maanden op hun bedrijf. Net als vorig jaar zijn CEO s het meest bezorgd over cyberrisico s (49 procent) en de wereldwijde gezondheidssituatie (48 procent) in de nasleep van de coronapandemie. (Bron: PwC s 25th Annual Global CEO Survey). 

De Denial of Service (DoS)-actie is de duidelijke koploper, goed voor 46 procent van alle incidenten. Malware komt op de tweede plaats. Qua inbreuken is er veel meer variatie. Het gebruik van gestolen gegevens, ransomware en phishing staan hierbij in de top vijf. Gesteld wordt dat de belangrijkste wijze waarop een bedrijf aan het internet wordt blootgesteld, ook de belangrijkste manieren zijn waarop een bedrijf aan criminelen wordt blootgesteld. 

Webtoepassingen en e-mail zijn de twee gevoeligste kanalen voor inbreuken. (Bron: Verizon, 2022 Data Breach Investigations Report). Naast de statistische analyse en relevante bevindingen, blijkt in de praktijk dat slechts 40 procent van de respondenten aangeeft bovengenoemde risico s volledig te hebben ingeperkt, en dat terwijl de focus ligt op werken op afstand (38 procent) en de overgang naar de cloud (35 procent). (Bron: CompTIA State of Cybersecurity 2022).

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Waarom interne audits voor privacy leiden tot verbeteringen
Privacy staat hoog op de agenda bij gemeenten. In deze blog leggen we uit waarom interne audits zo belangrijk zijn en hoe je ze praktisch kunt inrichten.
Wat betekent de AI-verordening voor informatiebeveiliging bij gemeenten?
Het gebruik van AI neemt in rap tempo toe. Wat betekent dat voor je informatiebeveiliging als gemeente?
De 5 meest gemaakte fouten in verwerkersovereenkomsten
: Een van de belangrijkste eisen uit de AVG is het afsluiten van een verwerkersovereenkomst wanneer je persoonsgegevens door een externe partij laat verwerken. In de praktijk gaat dat echter nog vaak mis. Verwerkersovereenkomsten zijn te vaag, onvolledig of sluiten niet aan op de werkelijkheid. In deze blog lees je de vijf meest voorkomende fouten én hoe je ze voorkomt.

Meer recente berichten

Brabantse Datawerkplaats leidt tot betere gegevensuitwisseling
Verder lezen
Onderwijs tegen kabinetsplan cyberveiligheid
Verder lezen
EU verleent VK uitzonderlijke verlenging voor data-uitwisseling
Verder lezen
Cyberaanvallen stijgen met 53% in Nederland in Q1 2025
Verder lezen
Politie en FBI werken samen om internationale dienst voor cybercrime uit de lucht te halen
Verder lezen
Belgische regering investeert miljoenen in overstap leger naar clouddiensten
Verder lezen
Amsterdam maakt eigen AI-assistent: ChatAmsterdam
Verder lezen
Slechts één op de vijf bedrijven denkt na een cyberaanval door te kunnen werken
Verder lezen
WhatsApp vs. Signal: Loopt onze privacy echt gevaar?
Verder lezen
Cybersecurity topprioriteit bij beveiligingstechnologie
Verder lezen