Skip to main content

Promovenda toetst AVG op hiaat tussen tech en recht

Aan de hand van de theorie van autopoese kun je het juridisch gat tussen snelontwikkelende technologie en trage wetgeving verkleinen. Dat concludeert de Tilburgse promovenda Mara Paun, die met de theorie een analytisch kader ontwikkelde om zulke hiaten te identificeren en aan te pakken. Ze paste het toe op de Algemene Verordening Gegevensbescherming, AVG, en promoveerde cum laude aan de Tilburg Law School.

De theorie van autopoese gaat uit van een wereld van systemen die zichzelf ontwikkelen en alles waarnemen door hun interne mechanismen. Paun gebruikt de theorie om de interactie tussen recht en technologie te begrijpen. Op basis van deze theorie ontwikkelde ze een analytisch kader in drie stappen. De eerste stap identificeert het hiaat tussen technologie en wetgeving, de tweede analyseert het vanuit verschillende perspectieven, en de derde vormt de basis voor wetgevingsaanpassingen.

Het analytisch kader past Paun vervolgens toe op de AVG en het concept verwerkingsverantwoordelijke, de basis voor bijna alle verplichtingen van de verordening. Ze doorloopt de theorie, komt tot inzichten over het hiaat tussen technologie en recht, en doorziet de gevolgen voor de effectiviteit van de wetgeving.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen