Skip to main content

Hoe datahandelaren adressen van jou en van bedreigde personen te koop aanbieden

Databedrijven handelen stilzwijgend in persoonsgegevens van miljoenen Nederlanders. Dat is volgens deskundigen in strijd met de wet en bovendien riskant. RTL Nieuws vond in de databases thuisadressen van bedreigde bewindslieden, journalisten en advocaten. Mensen worden willens en wetens in gevaar gebracht.

Wie iets op afbetaling koopt bij bijvoorbeeld Zalando of Klarna, belandt ongemerkt in een database waar klantgegevens van miljoenen Nederlanders staan opgeslagen. 

Zogeheten kredietinformatiebureaus zoals Experian en Focum leggen grote databestanden aan waarin zij de persoonsgegevens van consumenten koppelen aan informatie over hun betaalgedrag. Die informatie verkopen zij aan andere bedrijven die willen weten of iemand de producten of diensten wel kan betalen, maar ook aan incassobureaus en particuliere recherchebedrijven, die op zoek zijn naar iemands adres.

Ook KPN leverde adresgegevens aan Experian, maar kondigde na berichtgeving van RTL Nieuws aan daarmee te gaan stoppen.

Kwalijk

De Consumentenbond heeft stevige kritiek op de manier waarop kredietinformatiebureaus met persoonsgegevens omgaan. Wij begrijpen echt wel dat een bedrijf een kredietcheck uitvoert als je ergens een abonnement afsluit, zegt woordvoerder Gerard Spierenburg. Maar dat jouw gegevens vervolgens worden bewaard en doorverkocht aan andere partijen weet je niet en daar heb je ook geen toestemming voor gegeven. Dat is kwalijk.

Bedreigde personen

Dat datahandelaren nalaten om consumenten zelf op de hoogte te brengen dat hun adresgegevens worden doorverkocht, heeft in potentie gevaarlijke gevolgen, ontdekte RTL Nieuws. Via de databases van grote kredietinformatiebureaus zoals Experian en Focum worden onder meer diensten aangeboden om naar woonadressen te zoeken, bijvoorbeeld om niet betalende klanten te kunnen opsporen. 

Via die zoekfunctie kreeg RTL Nieuws de actuele woonadressen in handen van Nederlanders die worden beveiligd, onder meer vanwege ernstige dreiging uit het criminele milieu. Denk aan misdaadjournalist John van den Heuvel, het zwaar bedreigde VVD Kamerlid Ulysse Ellian en ook bedreigde bewindslieden, die op verzoek niet met naam worden genoemd. Hun woonadres wordt om veiligheidsredenen afgeschermd in openbare registers als het Kadaster, maar in de commerciele databases van Focum en Experian zijn die simpel op te zoeken.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

NCTV: Cyberdreiging en Big Tech-afhankelijkheid bedreigen Nederland
Verder lezen
AP richt directie voor AI-toezicht op, maar er is nog altijd geen bevoegdheid
Verder lezen
Cyberwet en pv-sector: ‘Zie dit als een kans, niet alleen als compliance-oefening’
Verder lezen
College ziet geen rol in privacy-discussie ID-scan FC Groningen, maar steunt KNVB-plannen wel
Verder lezen
Niet alleen supermarkten: welke Noord-Hollandse bedrijven zijn kwetsbaar?
Verder lezen
Iedereen heeft het over de Meta-bril, maar het grootste privacyprobleem zit ergens anders
Verder lezen
NRC: Defensiebedrijven kwetsbaar voor Russische cyberaanvallen
Verder lezen
Gemeente hoeft niet verder te zoeken naar documenten bij Woo-verzoek
Verder lezen
2027 Global Digital Trust Insights: Nederlandse organisaties verschuiven hun prioriteiten op gebied van cybersecurity
Verder lezen
Datalek bij TUI: reisorganisatie blijft verantwoordelijk voor klantgegevens
Verder lezen