Wel of geen cyberverzekering?
Regelmatig wordt mij gevraagd hoe ik aankijk tegen het afsluiten van een cyberverzekering. De dooddoener dat het nut van een cyberverzekering in sterke mate afhankelijk is van de omstandigheden is uiteraard waar, maar niet erg behulpzaam. Daar zijn de vragenstellers doorgaans niet mee geholpen. Wat vaak wel helpt is om even een stapje terug te zetten en het verzekeringsvraagstuk te benaderen vanuit een risicomanagement perspectief.
Nog niet zo heel lang geleden konden bedrijven makkelijk een cyberverzekering afsluiten. Dat is niet meer het geval. Verzekeraars ontdekten namelijk al snel dat het uitkeringsrisico steeds groter werd en dat haalde de business case onderuit. Daarom moeten bedrijven tegenwoordig aan een flinke hoeveelheid eisen voldoen om uberhaupt in aanmerking te komen voor een cyberverzekering: alleen wanneer het risicoprofiel van jouw bedrijf binnen, voor verzekeraars, acceptabele grenzen valt, mag jij een cyberverzekering afsluiten. En eigenlijk is dat maar goed ook. Ik zal uitleggen waarom.
Risicomanagement
In de basis zijn er vier wijzen om een risico te behandelen en in sommige gevallen kunnen deze ook gecombineerd worden toegepast:
- Accepteren Er is voldoende risicobereidheid om het risico te laten bestaan. Vaak wegen de te maken kosten niet op tegen het risico. Bijvoorbeeld omdat de kans extreem laag is.
- Vermijden Iets niet doen, waardoor het bijhorende risico ook niet kan optreden. Bijvoorbeeld geen gebruik maken van een bepaalde technologie.
- Verlagen Het nemen van technische en-of organisatorische maatregelen, van preventieve, detectieve, respressieve of correctieve aard, om het bruto risico te verlagen tot een acceptabel restrisico. Er zijn tegenwoordig genoeg baselines, best practices of standaarden die beschrijven welke maatregelen je allemaal kunt nemen.
- Overdragen Hoewel het belangrijk is om te beseffen dat beveiligingsrisico s op zichzelf, doorgaans, niet overdraagbaar zijn, is het wel mogelijk om de, financiele, consequenties van het desbetreffende beveiligingsrisico over te dragen. Bijvoorbeeld aan een verzekeraar.
Een cyberverzekering is dus een voorbeeld van overdragen. Het maakt de kans en impact van een cyberincident niet kleiner, maar zorgt er wel voor dat de financiele gevolgen, deels, zijn gedekt.
Verder lezen bij de bron- Europese Commissie wil AVG aanpassen en meer ruimte voor AI-ontwikkeling - 19 december 2025
- Rekenkamer: UWV faalt jarenlang met verouderde it-systemen - 19 december 2025
- Plan om Woo-verzoeken in te perken oogst felle kritiek - 18 december 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Europese Commissie wil AVG aanpassen en meer ruimte voor AI-ontwikkeling | Verder lezen | |
Rekenkamer: UWV faalt jarenlang met verouderde it-systemen | Verder lezen | |
Plan om Woo-verzoeken in te perken oogst felle kritiek | Verder lezen | |
De grote cloud-exodus: Europese bedrijven keren terug naar eigen edge! | Verder lezen | |
Bedrijfsapplicaties in gevaar door kwetsbaarheid in software van OpenAI | Verder lezen | |
Fortinet voorspelt voor 2026: agentic AI zal cybercriminaliteit industrialiseren | Verder lezen | |
Privacy First waarschuwt Brussel voor overidentificatie met Europese digitale ID | Verder lezen | |
Hoe NIS2 de Europese industrie aanzet tot volwassen OT-security | Verder lezen | |
Gemeentedata burger voor het eerst gekoppeld aan Europese digitale ID-wallet | Verder lezen | |
Orange Cyberdefense: cybercrime ondermijnt samenlevingen en wordt geopolitiek machtsmiddel | Verder lezen |