Skip to main content

Netwerksegmentatie houdt Chinese staatshackers tegen bij Defensie

Het ministerie van Defensie heeft vorig jaar Chinese spionagesoftware gevonden op een computersysteem van de krijgsmacht. Volgens de Militaire Inlichtingen en Veiligheidsdienst, MIVD, ging het om geavanceerde malware die is geplaatst door een Chinese staatsinstelling. Dankzij netwerksegmentatie zijn de aanvallers echter niet verder doorgedrongen, naar gevoelige systemen. Een vrijgegeven rapport van de MIVD helpt andere gebruikers van de getroffen firewall, VPN systemen.

De malware is gevonden op een losstaand computernetwerk binnen de krijgsmacht. Dat netwerk werd gebruikt voor ongerubriceerde Research and Development, R&D. Doordat dit systeem op zichzelf stond, leidde dit niet tot schade aan het netwerk van Defensie, aldus de MIVD. Het netwerk telde minder dan vijftig gebruikers.

Firewall – VPN systemen

Het gaat om malware die wordt ingezet bij FortiGate firewalls van leverancier Fortinet. Die systemen moeten netwerken beschermen tegen aanvallen en stellen door hun VPN mogelijkheden eindgebruikers in staat om veilig te kunnen telewerken, gebruikmakend van interne systemen en resources. Volgens de MIVD maakten de Chinezen gebruik van een bekende kwetsbaarheid in FortiGate apparaten.

Dat beveiligingsgat, CVE-2022-42475, is in december 2022 en Fortinet heeft eind november dat jaar er patches voor uitgebracht. Die updates voor FortiOS zijn aanvankelijk uitgebracht zonder dat duidelijk werd gemaakt hoe ernstig het te dichten gat was, meldde Bleeping Computer toen. Halverwege december was er al sprake van actief misbruik, waarschuwde Fortinet toen. Het Nederlandse NCSC, Nationaal Cyber Security Centrum, uitte de verwachting dat veel meer aanvallen zouden volgen.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.

Meer recente berichten

Advies van de AP aan WordPress-gebruikers die getroffen zijn door datalek
Verder lezen
De Cy­ber­be­vei­li­gings­wet en NEN7510: waarom ke­ten­ver­ant­woor­de­lijk­heid straks niet meer vrij­blij­vend is
Verder lezen
Slimme deurbellen vormen een surveillancestaat
Verder lezen
De basis van cybersecurity ligt in email security
Verder lezen
Gemeente Son en Breugel werkt nog aan AI-beleid
Verder lezen
Gemeenteraad wil duidelijkheid over beveiliging eigen vertrouwelijke gegevens
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens krijgt volgend jaar 3 miljoen euro minder budget
Verder lezen
Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers?
Verder lezen
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline
Verder lezen
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport
Verder lezen