Kwart cybersecurity incidenten bij Europese mkb ers door zwakke wachtwoorden
Europese mkb ers zijn steeds vaker het doelwit van cyberaanvallen. Met beperkte middelen en expertise hebben deze bedrijven vaak moeite om zich te verdedigen tegen geavanceerde bedreigingen. Door krachtige wachtwoordbeveiligingsmaatregelen te implementeren, kunnen mkb ers hun beveiligingspositie echter aanzienlijk verbeteren en hun gevoelige gegevens beschermen.
Voor World Password Day geeft Kaspersky eenvoudige maar cruciale maatregelen die getroffen kunnen worden om de wachtwoordbeveiliging te verbeteren.
Uit onderzoek dat Kaspersky eind 2023 uitvoerde, bleek dat 74 procent van de Europese mkb ers de afgelopen twee jaar minstens een cyberincident heeft meegemaakt. De gevolgen van deze aanvallen waren ernstig en resulteerden onder anderen in het lekken van vertrouwelijke gegevens, 40 procent, reputatieschade, 23 procent, en verlies van vertrouwen van klanten, 27 procent. Ongeveer 13 procent van deze bedrijven moest zelfs bepaalde onderdelen van hun bedrijfsvoering opschorten. Als we kijken naar de redenen voor deze cyberincidenten, is het duidelijk dat het gebruik van zwakke wachtwoorden of het niet regelmatig bijwerken van wachtwoorden een van de belangrijkste oorzaken was. Deze reden is goed voor een kwart, 26 procent, na het downloaden van malware.
Een aantal tips om het wachtwoordbeleid van mkb ers te versterken.
Maak sterke wachtwoorden
Een open deur, maar maak altijd sterke, niet traceerbare wachtwoorden. Ondanks het belang ervan, wordt deze voor de hand liggende maatregel vaak verwaarloosd door werknemers die vaak moeten jongleren met talloze wachtwoorden voor de verschillende applicaties die ze gebruiken. Wachtwoorden moeten uniek zijn voor elke bedrijfsdienst en het liefst bestaan uit complexe combinaties van letters, cijfers en speciale tekens. Zwakke en hergebruikte wachtwoorden zijn namelijk een makkelijk doelwit voor cybercriminelen, die geautomatiseerde tools gebruiken om ze te kraken.
Multi factor authenticatie implementeren
Multi factor authenticatie, MFA, voegt een extra beveiligingslaag toe door gebruikers te vragen om extra verificatie naast alleen een wachtwoord. Dit kunnen biometrische gegevens, eenmalige codes die naar een telefoon worden gestuurd of beveiligingsvragen zijn.
- Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur - 15 oktober 2026
- AP zet volgende stap in toezicht op AI - 14 oktober 2026
- AI hackt website van de Australische overheid - 14 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur | Verder lezen | |
AP zet volgende stap in toezicht op AI | Verder lezen | |
AI hackt website van de Australische overheid | Verder lezen | |
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie | Verder lezen | |
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’ | Verder lezen | |
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’ | Verder lezen | |
Bezuiniging op AP verzwakt privacytoezicht | Verder lezen | |
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden | Verder lezen | |
Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google | Verder lezen | |
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op | Verder lezen |