Kabinet en justitie happig op gebruik commerciele dna databanken als opsporingsmethode: Roept vragen op over privacy
Wil je achterhalen welke roots je hebt? Dan kun je tegenwoordig gebruikmaken van zogenoemde commerciele stamboomdatabanken. Maar aan die data banken kleven ook nadelen. Bijvoorbeeld omdat ze worden ingezet als opsporingsmethode en de privacy van een hoop mensen onder druk komt te staan.
Best leuk en handig toch? Je betaalt zo n 50 euro en met een wattenstaafje neem je thuis wat speeksel bij jezelf af. Voor je het weet, ben je op de hoogte wie jouw voorouders waren. Maar de kleine lettertjes zijn bij dit soort dna testen behoorlijk belangrijk, zo blijkt.
Commerciele dna databanken gebruikt bij politieonderzoek
In de jaren 70 werd een Amerikaanse seriemoordenaar opgespoord door het gebruik van de commerciele databanken. En ook Noorwegen en Zweden zetten dit in voor nationaal politieonderzoek.
In Nederland gebeurde dit tot zover bij twee opgeloste zaken. Maar het ging om twee experimenten, waarvoor speciaal toestemming werd gegeven.
Privacy
Maar het nieuwe kabinet blijkt voorstander van opsporingsmethodes via dit soort commerciele databanken. In het coalitieakkoord staat namelijk: Er wordt bij cold cases ingezet op het gebruik van genealogische dna databanken. Bedoeld om dus onopgeloste misdaadzaken op te lossen.
Maar er kleven natuurlijk haken en ogen wat betreft privacy aan dit hele verhaal. Volgens het AD zouden wereldwijd meer dan 37 miljoen profielen in commerciele databanken zitten. En dat terwijl bijvoorbeeld het Nederlands Forensisch Instituut, NFI, een database met bijna 400.000 profielen van veroordeelden en verdachten heeft. De commerciele dna databanken zijn in principe dus een goudmijn, schrijft Het AD.
Verder lezen bij de bron- Huisartsenorganisatie Medrie lekt gegevens van ruim tweeduizend patiënten - 30 januari 2026
- De nieuwe interne dreiging: het beveiligen van de AI agent - 30 januari 2026
- Het nieuwe ransomwarehandboek: ai-gestuurde afpersing en data-first-aanvallen - 29 januari 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Huisartsenorganisatie Medrie lekt gegevens van ruim tweeduizend patiënten | Verder lezen | |
De nieuwe interne dreiging: het beveiligen van de AI agent | Verder lezen | |
Het nieuwe ransomwarehandboek: ai-gestuurde afpersing en data-first-aanvallen | Verder lezen | |
Privacy First hekelt voorstel om UBO-register openbaar te maken | Verder lezen | |
Is de AWS European Sovereign Cloud soeverein genoeg? | Verder lezen | |
Grote Limburgse ziekenhuizen realistisch over dreiging van cybercriminaliteit: Je kan het risico nooit helemaal wegwerken | Verder lezen | |
‘SVB niet afhankelijk van cloud voor primair proces’ | Verder lezen | |
Nederlandse cyberweerbaarheid aan vele kanten onder druk | Verder lezen | |
Toyota aangeklaagd door bestuurder na explosieve stijging verzekeringspremie door gedeelde rijdata | Verder lezen | |
Slachtoffer bankhelpdeskfraude krijgt 84.000 euro schade niet vergoed | Verder lezen |