Skip to main content

Cyberaanval voorkomen? Formele hardware verificatie cruciaal

Een zelfrijdende auto die op afstand bestuurd wordt door een aanvaller. Gamecontrollers waarmee je het betalen van spelletjes kunt omzeilen. Of mensen die machines van grote techbedrijven namaken. Allemaal voorbeelden waarbij de hardware niet veilig genoeg in elkaar zat, waardoor mensen er misbruik van maakten. Om dit soort fouten te voorkomen, moeten we de cryptografie in hardware controleren en beveiligen. En het liefst al voordat het gemaakt is. Dat is waar TNO aan werkt.

Stel je voor dat mensen zomaar zouden kunnen inbreken in onze telefoon en onze berichten en foto s zouden kunnen zien. Dat zou er gebeuren zonder cryptografie in onze telefoon. Cryptografie wordt onder andere gebruikt om al onze gegevens en informatie af te schermen voor onbevoegden. Het zit in applicaties, software en in hardware.

Goede beveiliging begint bij onze hardware

Het voordeel van cryptografie in hardware is dat het sneller en efficienter werkt dan in software. Daarnaast is veilige hardware erg belangrijk, omdat de applicaties en software er ook afhankelijk van zijn. Applicaties en software kunnen nog zo n goede beveiliging hebben, maar als de hardware waar ze op werken niet veilig is, kan gevoelige informatie toch in verkeerde handen vallen, vertelt Maaike van Leuken van TNO.

Hardware kraken gebeurt niet door de klassieke hacker

Is onze hardware dan continu in gevaar? Dat niet per se! Iemand met verkeerde bedoelingen moet wel fysieke toegang hebben tot jouw hardware, om in te kunnen breken. Het klassieke beeld van een hacker die in zijn zolderkamer inbreekt in een systeem, gaat dus alleen op voor software en applicaties, niet voor hardware.

Waarom focussen we ons dan nu op cryptografie in hardware?

Hoewel software makkelijker te kraken is, heeft het kraken van hardware meer impact. Iemand kan toegang krijgen tot het hele systeem en daarmee bijvoorbeeld alles afluisteren. Van gesprekken uit het verleden, tot toekomstige gesprekken. Het is moeilijker voor iemand om in te breken, maar de gevolgen kunnen vele malen groter zijn, zegt Van Leuken.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.
Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.

Meer recente berichten

Kamer wil opheldering over ChipSoft-hack: geen incident, maar symptoom van te grote afhankelijkheid
Verder lezen
DigiD-aansluitingen voldoen aan regel, nu de staatssecretaris nog
Verder lezen
AP gaat ict-le­ve­ran­ciers preventief controleren
Verder lezen
Tweede Kamer stemt in met wetsvoorstellen Cyberbeveiligingswet en Wet weerbaarheid kritieke entiteiten
Verder lezen
Door het datalek bij Booking.com krijgen oplichters precies wat ze nodig hebben om gasten te benaderen
Verder lezen
Digitale soevereiniteit en AI-security veranderen de spelregels
Verder lezen
Basic-Fit getroffen door grote hack, gegevens van 1 miljoen leden liggen op straat
Verder lezen
Cyberbeleid gaat veel verder dan techniek
Verder lezen
Herbeoordeling privacyorganisatie Belastingdienst
Verder lezen
Cy­ber­be­vei­li­gings­wet door Tweede Kamer
Verder lezen