Microsoft: Cloud Act geldt ook voor Europese cloudproviders
Europese bedrijven maken zich volgens Microsoft onterecht zorgen over de Amerikaanse Cloud Act. Tijdens het evenement ‘Microsoft European Digital Commitment Day’ in Wenen benadrukte Jeff Bullwinkel, vice-president en deputy general counsel bij Microsoft EMEA, dat de wet geen nieuwe bevoegdheden creëert en dat de risico’s voor Europese bedrijven ‘vrijwel nihil’ zijn.
‘Het eerste wat ik wil zeggen over de Cloud Act is dat het geen nieuwe autoriteiten heeft gecreëerd voor de Amerikaanse overheid’, aldus Bullwinkel. ‘Het heeft het systeem waarmee de overheid toegang tot data kan eisen niet veranderd. De regels blijven hetzelfde: er is een bevel van een onafhankelijke rechter nodig, gebaseerd op een strafrechtelijk onderzoek naar ernstige criminaliteit zoals witwassen, drugshandel of kinderuitbuiting.’
Hij voegde eraan toe dat Microsoft nog nooit Europese overheidsdata heeft overgedragen aan de Verenigde Staten en dat de meeste verzoeken wereldwijd niet eens betrekking hebben op die gegevens. ‘Als praktisch gevolg is het risico dat bedrijven hier in Oostenrijk of elders in Europa een disclosure order ontvangen vrijwel nihil’, zei hij.
‘OVH levert Canada data’
Een opvallend punt dat Bullwinkel benadrukte, is dat de Cloud Act niet alleen geldt voor Amerikaanse bedrijven. ‘Er is een veelvoorkomend misverstand dat deze wet alleen voor Amerikaanse bedrijven geldt. Dat is niet het geval. De Cloud Act en andere relevante Amerikaanse wetten zijn van toepassing op elk bedrijf dat een zakelijke of online verbinding met de VS heeft. Neem bijvoorbeeld OVHcloud, een Franse cloudprovider. Ook zij vallen onder de wet en beantwoorden verzoeken van de Amerikaanse overheid’, zei Bullwinkel.
Hij verwees naar een recent voorbeeld waarin OVH Franse data aan Canada leverde. Dit toont volgens hem aan dat het om een ‘globaal probleem van mondiale data-interesse’ gaat, waar bedrijven zich op moeten voorbereiden.
OVH vaag over Cloud Act
Hoewel Bullwinkel stelt dat OVHcloud zelf erkent onder de Cloud Act te vallen, is daarvoor op de website van de Franse provider geen expliciete bewoording te vinden.
Verder lezen bij de bron- Europese Raad stemt in met afgezwakte chatcontrolewet - 10 december 2025
- VS waarschuwt WhatsApp- en Signal-gebruikers voor spyware-aanvallen - 10 december 2025
- Microsoft: Cloud Act geldt ook voor Europese cloudproviders - 9 december 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Europese Raad stemt in met afgezwakte chatcontrolewet | Verder lezen | |
VS waarschuwt WhatsApp- en Signal-gebruikers voor spyware-aanvallen | Verder lezen | |
Microsoft: Cloud Act geldt ook voor Europese cloudproviders | Verder lezen | |
Zwitserse privacytoezichthouders willen Amerikaanse cloudproviders bij overheid weren | Verder lezen | |
Cyberaanvallen te lijf met een goede verwerkersovereenkomst | Verder lezen | |
Collectieve aanpak digitalisering kan van start | Verder lezen | |
Toezicht op Europese Dataverordening van start | Verder lezen | |
Den Haag versterkt positie als Europese cybersecurity hoofdstad | Verder lezen | |
ACM vanaf nu bevoegd om toezicht te houden op de Data Act | Verder lezen | |
Rapport: Inzicht in gemeentelijke kosten en aanpak van informatiebeveiliging | Verder lezen |