Cybersecurity awareness via gepersonaliseerde game bij Gemeente Meierijstad (Phantom’sLab)
De case gaat over hoe de gemeente Meierijstad met een gepersonaliseerd, interactief spel de cybersecurity awareness onder medewerkers vergrootte en informatiebeveiliging omzette in een gedeelde, blijvende verantwoordelijkheid.
Algemene beschrijving (incl. samenvatting van onderstaande vier punten)
De gemeente Meierijstad gebruikte een gepersonaliseerd, interactief spel van Phantom’sLab om cybersecuritybewustzijn te vergroten. Medewerkers speelden vrijwillig een digitale game met herkenbare elementen, wat leidde tot hoge betrokkenheid, meer inzicht in hacker-methodes en blijvende impact. Het spel is nu standaard onderdeel van de introductie voor nieuwe collega’s.
Beschrijf de complexiteit en/of risico’s in/van het ict-project
De complexiteit van het ICT-project bij de gemeente Meierijstad ligt in het realiseren van effectieve bewustwording rond informatiebeveiliging op een vernieuwende manier. Risico’s zijn onder andere het behalen van voldoende participatie (40-50% van de medewerkers), het doorbreken van weerstand tegen traditionele verplichte trainingen, en het waarborgen van privacy bij het gebruik van gepersonaliseerde elementen zoals foto’s, video’s en voice cloning van de burgemeester. De inzet van een gepersonaliseerd digitaal spel vraagt om technische integratie, beveiliging van persoonsgegevens, en voortdurende interne communicatie. Daarnaast is er het risico dat de effectiviteit lager uitvalt als medewerkers het spel niet serieus nemen of als de gamificatie onvoldoende aansluit bij de doelgroep. Tot slot moet het project voldoen aan relevante certificeringen en regelgeving (zoals NIS2 en ISO27001), wat extra eisen stelt aan de implementatie en borging van het systeem.
Beschrijf de gerealiseerde toegevoegde waarde voor de interne of externe klant
De inzet van het gepersonaliseerde digitale spel heeft geleid tot een hogere effectiviteit van de bewustwordingstraining rond informatiebeveiliging bij de gemeente Meierijstad. Meer dan 360 medewerkers namen vrijwillig deel, waarbij de combinatie van gamificatie en herkenbare elementen (zoals foto’s en voice cloning van de burgemeester) zorgde voor enthousiasme, betrokkenheid en blijvende impact. Het spel stimuleerde onderlinge gesprekken, werd aanbevolen door collega’s en is nu standaard onderdeel van het introductieprogramma voor nieuwe medewerkers. Hierdoor is informatiebeveiliging getransformeerd van een abstract onderwerp naar een gedeelde verantwoordelijkheid binnen de organisatie, met aantoonbaar meer draagvlak en blijvende gedragsverandering.
Verder lezen bij de bron- Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers? - 30 september 2026
- 25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline - 29 september 2026
- Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport - 29 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers? | Verder lezen | |
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline | Verder lezen | |
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport | Verder lezen | |
Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy | Verder lezen | |
De praktijk van collectief digitaliseren | Verder lezen | |
AVG op de werkvloer: zo bescherm je persoonsgegevens binnen je organisatie | Verder lezen | |
Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten | Verder lezen | |
Kabinet heeft fikse bezuinigingen voor AP in petto | Verder lezen | |
Cyberweerbaarheid is jouw verantwoordelijkheid, niet die van de IT-afdeling | Verder lezen | |
Datalek bij webshop drogisterijketen DA raakt 236.000 klanten | Verder lezen |