Helft organisaties Nederland slachtoffer van cybercriminaliteit
In de afgelopen drie jaar was bijna de helft van alle Nederlandse organisaties, 48 procent, het slachtoffer van een succesvolle cyberaanval, waarvan een deel zelfs meer dan eens, 23 procent. Daarnaast schat 60 procent van deze bedrijven het risico om opnieuw slachtoffer te worden van een cybercriminaliteit hoog in. Zo blijkt uit het Human Risk Review 2023, het jaarlijks terugkerende onderzoek van SoSafe, het platform voor security awareness en training.
Daarnaast komt uit het onderzoek naar voren dat Nederlandse bedrijven vaker losgeld betalen dan andere Europese bedrijven. Bijna 46 procent van de Nederlandse bedrijven heeft al eens losgeld betaald aan cybercriminelen. Hiermee betalen Nederlandse bedrijven vaker losgeld dan bedrijven uit andere Europese landen zoals Duitsland (45 procent), Verenigd Koninkrijk (38 procent) en Frankrijk (30 procent).
Het onderzoek geeft een overzicht van de huidige cyberdreigingen en de beveiligingscultuur binnen bedrijven op basis van antwoorden van meer dan 1.000 IT-beveiligingsmanagers in Europa, diverse interviews met deskundigen en meer dan 8,4 miljoen datapunten van het SoSafe security awareness platform.
Professionalisering cybercriminaliteit
De resultaten weerspiegelen de sterke professionalisering van de cybercriminaliteit en de efficientie van de aanpak waarbij razendsnel nieuwe innovaties worden gegenereerd. Geopolitieke conflicten, de opkomst van nieuwe technologieen, digitalisering en maatschappelijke veranderingen hebben geleid tot een enorme toename van het aanvalsoppervlak voor cybercriminelen. Dit wordt ook bevestigd door de IT-beveiligingsmanagers binnen Nederlandse bedrijven: De meesten van hen zijn het erover eens dat vooral de geopolitieke situatie (72 procent), hybride werken (71 procent), en kunstmatige intelligentie (73 procent) de cyberdreiging verergeren.
Verder lezen bij de bron- Staatssecretaris: artikel verzamelwet gegevensbescherming niet in werking - 25 juni 2026
- Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren - 25 juni 2026
- EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden - 24 juni 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Staatssecretaris: artikel verzamelwet gegevensbescherming niet in werking | Verder lezen | |
Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren | Verder lezen | |
EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden | Verder lezen | |
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos | Verder lezen | |
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s | Verder lezen | |
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle | Verder lezen | |
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister | Verder lezen | |
Digitale soevereiniteit bestaat niet in zwart-wit | Verder lezen | |
Inlichtingendiensten slaan alarm over privacy: je nieuwe auto luistert actief mee | Verder lezen | |
Amerikaanse overheid moet update voor kritiek Dell-lek binnen 3 dagen uitrollen | Verder lezen |