Skip to main content

CSR brief over AI en cybersecurity

De snelle opkomst en toepassing van, generatieve, artificiele intelligentie, AI, leidde tot de nodige aandacht voor de risico s van AI in brede zin. AI toepassingen kunnen ook het cybersecuritylandschap sterk veranderen. De Cyber Security Raad, hierna de raad, is van mening dat die implicaties nog te weinig worden onderkend en begrepen. Om meer helderheid te scheppen over de kansen en risico s van, generatieve, AI in de context van cybersecurity, stuurde de raad onlangs een brief naar de staatssecretaris Koninkrijksrelaties en Digitalisering. Tijdens het bezoek van de staatssecretaris aan de raad in juni 2023 kwam een aantal van deze onderwerpen ook aan de orde.

Kansen en risico s

Generatieve AI kan de mens ook voor cybersecurity steeds meer werk uit handen nemen. Zowel aanvallend als verdedigend zijn er verschillende grootschalige toepassingsmogelijkheden en daarmee volop kansen om het potentieel van AI te benutten. Zo kunnen met AI slimme Security Operations Centers, SOC s, worden opgezet en kan ook veel sneller dan voorheen software met AI gegenereerd worden. Maar ook cybercriminelen hebben voordeel. Zij kunnen met AI software digitale kwetsbaarheden op grote schaal uitbuiten, en niet van echt te onderscheiden spam en phishing e mails sturen. Ook kan met AI automatisch malware worden gegenereerd. Belangrijke preventieve maatregelen zijn het inrichten van digitaal veilige omgevingen voor AI toepassingen, en sturing op de kwaliteit van AI software, onderliggende modellen en data.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen